Dijital Medya Platformu

Mardin’de “Şiddetin Cinsiyetli Yüzü” Paneli

0 159

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde faaliyet yürüten Toplum ve Sağlık Topluluğu öğrencileri tarafından “Şiddetin Cinsiyetli Yüzü” paneli düzenledi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele Mardin Vali Yardımcısı Seda Başoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Eren Dağlı, TEMA Vakfı Mardin Şube Başkanı Kemal Aktürk, Artuklu Üniversitesinden öğretim görevlileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Son zamanlarda hunharca katledilen kadınları anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan panelde bir konuşma yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Eren Dağlı,  Kadına şiddeti reva gören bir düşüncenin İslam ahlakından ve tefekküründen kendisine bir dayanak bulmasının mümkün olmadığını belirterek, her dilde ve her dinde korunması istenen kadının bir anne olarak, şiddet mağduru olmaktan kurtulamaması toplumsal bir yara ve hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden Nuzan Sezgin ve Eylem Gezer’in sunduğu panelde konuşan Prof. Dr. Dağlı, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) veda hutbesinde ‘Kadınlar size Allah´ın bir emanetidir. Onların sizin üzerinizde hakları vardır, haklarına riayet edeniz’ diyerek tüm insanlığı merhamete, muhabbete ve kadınlara karşı sorumluluk bilincine davet etmiştir. Kadınlar İslam Kültüründe o kadar  yüceltilmiştir ki “Cennet anaların ayakları altına serilerek, ödüllendirilmiştir” şeklinde konuştu.     

Konuşmasında kadına yönelik şiddet rakamlarla anlatan Prof. Dr. Dağlı, “Ülkemizde kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik tüm tedbirlere rağmen son 10 aylık verilere göre, 124 bin 512 aile içi ve kadına yönelik şiddet olayı meydana gelmiştir. Bir önceki yıla göre yüzde 19 azalma gerçekleşmiştir. Son 10 ayda 70 bin 897 kadın hakkında koruyucu tedbir kararı verilmiştir. Kadına şiddet olayına ani müdahale imkanı veren KADES uygulaması 353 bin 334 kişi tarafından indirilmiştir.”

Son 1 yılda ülkemizde 440 kadın cinayeti işlendiğini hatırlatan Prof .Eren Dağlı; “ Toplum olarak kadına yönelik şiddete sıfır tolerans anlayışının yerleşmesi için harekete geçmeliyiz. Bu soruna kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile üniversiteler olarak ortak bir duruş ve işbirliğiyle çözüm getirmeliyiz. Artık yeter feryadına destek vermek, her türlü şiddeti kınamak ve şiddete karşı topyekun mücadele etmek hepimizin görevidir. Ülkemizde ve dünyada, çocukların ve kadınların  her türlü şiddetten uzak, huzurlu günlere kavuşmasını, şefkat ve merhamete dayanan adalet anlayışının hayatımıza egemen olmasını temenni ediyor, panelde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘Şiddetin Cinsiyetli Yüzü’ paneli, Sağlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Feride Doğru Mungan´ın  moderatörlüğünde düzenlenen oturuma Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Bozkurt, Mardin BARO’sundan Avukat Soner Kurt, Adli Psikolog Dr. Deniz Işıker Bedir ve Toplum ve Sağlık Topluluğu Başkanı Berivan Aslan konuşmacı olarak katıldı.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku