Dijital Medya Platformu

Uzmanlardan doğal gaz kullanma uyarısı

0 151

Uzmanlar, tasarruflu doğal gaz kullanımı konusunda vatandaşı bilgilendirme mahiyetinde açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada son aylarda doğal gaza yapılan zamlar sonrasında vatandaşı bilgilendirme maksatlı açılamalarda bulunan uzmanlar, vatandaşın tasarruflu doğal gaz kullanması için yapılması gerekenleri ve yapılan yanlış uygulamalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yapılan açıklamada uzmanlar, diğer yakıtlara göre yüzde 50 daha ucuz çevre dostu ve konforlu bir yakıt olan doğalgaz, gelen son zamlara rağmen hala en ekonomik yakıt olma özelliğini koruyor. Kömür, fuel oil gibi alternatiflere göre kıyaslanamayacak kadar konforlu olan doğalgaz ekonomik olması ile ön plana çıkıyor. Yapılan hesaplamalara göre yıllık tüketimde doğalgaz diğer yakıtlara göre daha ucuz olma özelliğini koruyor” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlar, doğal gazı daha verimli ve tasarruflu kullanmak için vatandaşların şu hususlara dikkat etmeleri istendi.

  1. Pencerelere ve kapılardaki hava kaçakları engellenmeli. Çift cam plastik veya ahsam doğrama kullanılması. Alüminyum, demir gibi metal doğramalar, ahşap veya plastikten imal edilmiş olanlar ile değiştirilmeli.
  2. Radyatörlere reglaj ayarı yapılmalı. (İnternette nasıl yapıldığıyla ilgili videolar mevcut) Kombiden yakın petek, daha fazla ısındığı için muslukları tamamen kapatılıp, açma yönüne doğru sadece yarım tur açılır. Üst vanası tamamen açık olan peteğin, alttaki vanasında bu işlemi yapmamız yeterli olacaktır.
  3. Doğalgaz kombi ve sobalarının kullanılmaya başlamadan önce servisine bakım yaptırılmalı.
  4. Verimli kullanma oda konforu 20 derecedir. Oda ter
Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku