Dijital Medya Platformu

900 yıllık Camide restorasyon çalışmalarında sona gelindi

0 495

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan tarihi Eminettin Camisinde devam eden restorasyon çalışmaları büyük bir kısmı tamamlanarak son aşamaya gelindi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 900 yıllık tarihi geçmişi olan Eminettin camisinde 2018 yılında başlatılan restorasyon, bakım ve çevre düzenlemesi çalışmaları büyük bir kısmı tamamlanarak 2020 yılının ilk çeyreğinde ibadete açılacağı belirtildi.

Artuklu Sultanı Necmeddin İlgazi (1108-1112) ile kardeşi Emînüddin’in başlattığı inşaat Eminüddin’in ölümünden sonra cami, kardeşi sultan Necmeddin İlgazi tarafından tamamlandı. Eminettin mahallesinde bulunan camide zemin güçlendirmesi başta olmak üzere, motifler, duvarlar ve cami avlusu yeniden gözden geçirilerek restore edildiği ifade edildi.

Artuklu melikleri döneminden kalan ve ecdat yadigarı olan Eminettin camisi ibadetin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olacağı ifade ediliyor. Bu medeniyeti daha da ileriye taşımak ve gelecek nesillere aktarmak için gayret ediliyor. Caminin tarihi
dokusuna uygun şekilde yenilenmesi aynı zamanda inşa edildiği dönemin tarihi izlerinin yeniden ortaya çıkarılması noktasında yapılan restorasyon çalışmaları büyük titizlikle ve oldukça başarılı bir şekilde devam ettiği kaydedildi.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Eminettin mahallesinde bulunan Emînüddin külliyesi cami, medrese, çeşme ve hamamdan oluşmaktadır. Külliye halk arasında Mâristan adıyla da anılır. Anadolu’da hemen hemen ilk külliye olarak inşa edilen tarihi yapı toplulukları arasında yer alır; aynı zamanda bölgede ilk yapılan tıp medresesi ve şifâhâne örneklerindendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku