Dijital Medya Platformu

AFAD’dan “bina güvenliği” bilgilendirmesi

0 118

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığınca Afete Hazırlık Yılı programı kapsamında yurt genelinde olduğu gibi Mardin’de de bu ay ‘Bina Güvenliği’ teması işlenecek.

Bu bilgilendirmeler kapsamında Mardin İl AFAD Sivil Savunma Uzmanı Mehmet Görgülü gazetemizi ziyaret ederek, yapılacak olan çalışmalar hakkında Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fahri Erkar’ı bilgilendirdi.
AFAD Arama Kur-tarma Şefi Ahmet Eryıldı-zın’da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Mehmet Görgülü, ülkemizin afetle-re hazır hale gelmesi için, Başkanlığımız tarafından Afete Hazırlık Yılı progra-mı kapsamında bu ay ki temamızı ‘Bina Güvenliği’ olarak belirlediklerini belirterek, Vatandaşların binaların yapı güvenliği ile ilgili olası risklerini incelemeleri ve sadece güvenliğinden emin olduk-ları binalarda oturmalıdır” dedi.

Ayrıca yapısal olmayan risklerin de değerlendiril-mesine önem verilmesini isteyen Görgülü, “Vatandaşların ev veya iş yerlerinin hem yapı güven-liğini hem de afet duru-munda oluşabilecek riskle-ri incelemelerini istiyoruz. Vatandaşlarımızın ev ve iş yerlerinin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve halk arasında iskan ruhsatı olarak bilinen yapı kullanma izin belgesinin bulunduğunu teyit etmesi büyük önem arz ediyor. İnşasından sonra binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarını etkileyebilecek kolon kesilmesi gibi yapısal değişiklik yapılıp yapılmadığını öğrenmek hayati konular arasında bulunuyor. Bu nedenle vatandaşlar, buna benzer bir yapısal değişiklik yapı-lıp yapılmadığını soruştur-malıdır” uyarısında bulundu.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku