Dijital Medya Platformu

Yerli otomobil görücüye çıktı

0 1.764

Otomobilin ortaya çıkan bazı özellikleri… 60 yıllık rüya gerçeğe dönüşüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasını gerçeğe dönüştürmesine şahitlik ettiklerini belirterek, dünyanın rekabetçi Türk markasıyla tanışacağını söyledi.
Bursa’da kurulacak olan ve 4 bin 323 kişinin çalışacağı tesiste 5 ayrı modelde yıllık 175 bin adet üretilecek olan yerli otomobil görücüye çıktı.
İlk otomobil girişiminden 60 yıl sonra tüm hakları Türkiye’ye ait yerli otomobil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’de düzenlenen törenle tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Biliyorsunuz yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğumuzu hep dile getiririz. Ülkemizi 350 bini bile bulmayan otomotiv üretimi potansiyelinden 1.5 milyonun üzerinden bir otomobil üretim seviyesine çıkardık. Bu sektördeki ihracatımız 32 milyar dolara ulaştı ama maalesef kendi üretimimizi çabalarımızda uzun süre netice alamadık. Birçok adım attık, girişimde bulunduk. Bizim hayalimiz tüm hakları ülkemize ait olan, milli teknolojiler ile üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Bir babayiğit arıyoruz dedik bunun için, nihayetinde elini taşın altına koyan babayiğitler çıktı. TOGG kuruldu. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Sadece işine odaklanmış profesyonel bir ekip kurarak çalışmalarını bugünlere getirdiler. 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı çalıştı çabaladı. Bunların bir kısmı da yurt dışı ondaki prestijli işlerini bırakıp bu projede yer almak için heyecanla vatanlarına dönen arkadaşlarımızdan oluşuyor, CEO’muz da böyle bir arkadaşımız. Bu süreçte sessiz ama derinden gidildi, ön gösterim araçlarını tam da 2 sene önce söz verdiğimiz gibi ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Bu mekanı da özellikle seçtik, burası Türkiye’nin bilişim vadisi, burası Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü, bu tarihi günde 2 mega projeyi aynı anda hayata geçiriyoruz. Hem vadinin resmi açılışını yapıyoruz, hem aracın gösterimini yapıyoruz” dedi.
“Bilişim Vadisi ile Türkiye’yi daha sağlım temellere oturtacağız”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün bin 572 araştırma geliştirme merkezimiz, 85 teknoloji geliştirme bölgemiz bu alt yapı etrafında çalışan 112 bin araştırmamız var. Bilişim Vadimiz ile bu sisteme yeni ve çok güçlü aktörü davet ediyoruz. Burası milli teknoloji hamlemizi uluslararası düzeyde temsil edecek bir yerdir. Bilişim Vadisi 3 milyon karenin üzerinde kurulan ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme merkezi. Bu vadi ile yarının Türkiye’sini daha sağlam temellere oturtmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.
“Gemlik’te üreteceğiz”
Güçlü ve rakipsiz küresel bir yolda oyuncu olmayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, “Bilişim Vadisi açık kaynak platformunun merkezi olacak. Bu avantajlarından dolayı Bilişim Vadisi TOGG’un projesine ev sahipliği yapıyor. Fiziken üretildiği fabrika ise Bursa olacak. Bursa’da Gemlik’te silahlı kuvvetlerimize ait olan büyükçe bir yerimiz var, yaklaşık 4 milyon metrekarelik bu alanın inşallah takribi 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz, süratle fabrikanın yapımına başlayacağız” diye konuştu.

Otomobilin ortaya çıkan bazı özellikleri..

* 30 dakikanın altında hızlı şarj imkanı veren otomobil, 300 km ve 500 km menzil opsiyonlarına sahip.
* Yerli otomobilde, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketi mevcut. Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.
* Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde giderilecek. Ayrıca bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.
* Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.
* Yerli otomobilden ilk detaylar yerinde izleniyor. Etkinlik alanında bulunan yerli otomobilin şasesi dikkat çekiyor.
* Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilk kez kullanılıyor.
* Sürücü odaklı kokpit tasarımı
* Üç kollu deri kaplı etli direksiyon simidi
* Yüksek malzeme ve işçilik kalitesi
* Kapı içlerine yerleştirilmiş geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi
* Mavi LED iç aydınlatma ışıkları
* 10 inç ve üstü ebatlı sınıfının en geniş dokunmatik bilgi ekranı
* Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı
* Deri döşeme yüksek kaliteli koltuklar
* Şık havalandırma ızgaraları
* Küçük ve ergonomik tasarlanmış metal

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku