Dijital Medya Platformu

Leyli Muse Mutfakta Denkbej Şöleni

0 99

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Leyli Müzik Oturumları’ her hafta farklı konuklarla devam ediyor.

Kürt müzik kültüründe önemli bir yere sahip olan dengbej divanı, icrası ve toplu çalma, söyleme gelenekleri Leyli Muse Mutfakta büyük bir katılım ile tanıtıldı.

Leyli Muse Mutfakta bu hafta düzenlenen ‘Leyli Müzik Oturumları’ programına bölgenin önemli kürt denkbejlerinden olan Leyla Cengiz, Mihemede Tepe, Semra Buzoba ve Heci Cemal’ın katılımıyla güzel bir müzik ziyafeti sundular.

Programa katılan denkbej severlerde Mardin mutfağının geleneksel lezzetlerini tatma fırsatı yakaladı. Mardin’in somut olmayan kültürel mirasları arasında yer alan yemek kültürü ve müzik kültürünün belgelenmesi, tanıtılması ve uygulamalar yapılarak yaşatılması amacıyla kurulan Leyli Muse Mutfak, konuklarına hem Mezopotamya’nın zengin kültürüyle harmanlanmış yemekleri tatma hem de atölyelere katılarak özgün tarifleri yaşatılmasına katkı sunuyor.


Programın sunuculuğunu yapan denkbej araştırmacısı Abdusselam Ekıncı, denkbejlik yaşanmışlıklardan beslenen kelam denilen sözün melodize edilerek, tadına doyulmaz bir müzik kültürü olduğunu söyledi.

Denkbejliğin çok kadim bir kültür olduğunu söyleyen Ekıncı, “Bu kültürü yaşatmak için Mardin’e bir turne düzenleyerek, buradaki dinleyicilere bir ziyafet sunmak istedik.

Denkbejlik radyonun olmadığı, televizyonun olmadığı bir dönemde o uzun kış gecelerinde tek odalarda insanların bir araya gelerek yaşanmış hikayeleri karşılıklı olacak şekilde namelere çevirerek söylüyorlardı.

Denkbejlik yüzyıllardır süregelen bir ses sanatıdır. Bizler yazıyla çok geç tanışan bir halk olduğumuz için acılarımızı, dertlerimizi, kederlerimizi, yaslarımızı, sevinçlerimizi, umutlarımızı ve aşklarımızı ancak hep müzikle anlatabilmişiz.

Yüzyıllar boyu süregelen bu geleneğe ne yazık ki sahip çıkılmıyor. Bizde bu geleneğimizi yaşatmak için turneler düzenliyor ve bu kadim geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Mardin Müze Müdürlüğünde devam eden Leyli Müzik Oturumları’ haftanı üç günü (Çarşamba, Perşembe ve Cuma) olacak şekilde devam etmektedir.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku