Dijital Medya Platformu

MARDİN TRAFİĞİNDE SIKINTILAR

0 749

[bs-quote quote=”Mardin’ de son iki yılda yaşanan trafik kaza sayısı acil tedbirleri zorunlu hale getirdi.” style=”default” align=”center” author_name=”Faris Erkar” author_job=”Yazıişleri Müdürü” author_avatar=”https://kiratim.com/wp-content/uploads/2020/01/faris-erkar.jpg”][/bs-quote]

24 Ocak saat 20.55 de Elazığ ili Sivrice ilçesi merkezli yaşanan ve çevre iller ve Mardin’de de hissedilen 6.8 şiddetindeki deprem dolayısıyla başta Elazığ ve Malatya olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Allah bir daha böylesi büyük acılar yaşatmasın.Kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar temennisiyle yazımıza başlamak istiyorum.

Bir düşünün ateşler içinde kıvranan çocuğunuzu acile yetiştirmek için yola çıktınız. Ama Mardin’de de trafik sıkıntısının baş gösterdiğini unutup  trafiğe takılmayı hesaba katmadınız. Çocuğunuzun ateşi derece derece yükselirken siz ise, trafikte milim milim ilerliyorsunuz. Endişeleriniz  kat kat artmış, agrasifleşmiş sabrınız tükenmiş durumda, isyana başlamışsınız.

Şehir yaşamının yol açtığı en büyük sorunlardan biri de şüphesiz trafiktir; Mardin’de diğer Büyükşehirler gibi trafik son dönemlerde çekilmez bir hal almıştır. Bu konuya eğilmemize sebep veren en önemli etkenlerden biride Trafik Hizmetleri Biriminde her ay paylaşılan kaza istatistikleridir.

İstatistiklere baktığımızda, Mardin genelinde son iki yılda olan kazalar yaşanan ölüm ve yaralanmalar trafikte acil tedbirlerin alınması ve bu konu üzerinde daha fazla hassasiyetle durulması gerektiğini ortaya koymakta.

2018 yılında  ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kaza sayısı 1.261, maddi hasarlı kaza  1.099, hayatını kaybedenlerin sayısı 24, yaralan kişi sayısı ise 2.380 dir.

 2019 yılında ise ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kaza sayısı 1191, maddi hasarlı kaza 1114, hayatını kaybedenlerin sayısı 20, yaralananların sayısı 1866 dır.

Türkiye İstatistik kurumunun açıklamalarına göre ise Mardin’de Ağustos 2019 ayı itibariyle  76 bin 656 kayıtlı araç bulunmaktadır.

Bu kadar yüksek sayıda kazanın oluşu onlarca insanımızın ölümü binlercesinin yaralanması ve ilimizdekiaraç sayısının yüksek sayıda olması alınacak tedbirlerin gözardı edilecek bir seviyede olmadığını göstermektedir. Sadece Yenişehir ana artel üzerindeki trafik yoğunluğundan günde üç dört  hasarlı yada yaralamalı kaza olmaktadır. Bu bile yetkili mercilerin acil çözümler üretmesi için yeterli bir sebebtir. Şehrimizde artan araç sayısı ve dışardan gelen turist misafirleri de hesaba kattığımızda şehrin araç yoğunluğundan nefes alamadığı hissine kapılmamak elde değil. Şehirde oturan onbinlerce kişinin her gün yaşadığı bu sıkıntı ne yazık ki pekte hafifleyecekmiş gibi de gözükmüyor.

Trafiği rahatlaması adına Yenişehirde yapılan battı çıktının giriş ve çıkışlarında oluşan yoğunluk, adeta Trafiği tıkayan noktalar durumunda. Özelliklede şehrimizin bir çevre yoluna sahip olmayışı ve şehir merkezinden geçmek zorunda kalan ağır tonajlı yük ve taşıma araçları hem trafiği kitleme noktasında  hemde yaya ve özel araçların kabusu haline gelmektedir.

Ülkemizin bir çok ilinde övgüyle bahsettiğimiz duble vebölünmüş yolların yapıldığı  bir dönemde Mardinimizin bir çevre yoluna sahip olmayışı tüm hemşehrilerimiz gibi bizleride üzmekte.Halk otobüs ve münübüslerinin durak haricinde yolcu indirme bindirme yapmalarıda başlı başına bir sıkıntı. Bu örnekleri ve yaşanan sıkıntıların tümünü burda anlatacak değiliz.

Peki bu kazaların ölümlerin önüne geçmek ve sıkıntıları çözmek adına neler yapılabilir?

Birincisi acilen Artuklu ve Kızıltepe’ye çevre yollarının yapılmasıdır.Transit geçiş yapan  yük taşımacılığı ve diğer alanlarda taşımacılık faaliyetinde bulunan araçların trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklardan geçişi bu sayede engellenmiş olunacak ve trafikte büyük bir rahatlama olacaktır. Daha iki gün önce Kızıltepe’de 24 yaşında fidan gibi bir gencimizin kaza sonucu hayatını kaybetmesi bu yolların önemini bir daha göstermiştir. Bu yolların yapılması ve daha fazla can ve mal kaybınının olmaması adına, Siyasilerimizin ve Yerel Yönetimlerimizin ortak bir akılla ellerini taşın altına koymaları gerekmektedir

Ara artellerde tek yön uygulaması hayata geçirilmeli ve gerekirse ters yön kapanlar konmalıdır.

Otopark noktasında daha fazla alanlar tahsis edilmeli. Yıllardır Diyarbakırkapı’da inşaatı süren çok katlı otoparkın bitirilip hizmete sunulması gerekmektedir. Ayrıca ana artellerde uzun süreli araç parkları ücrete tâbi olmalıdır.

Toplu taşımaya daha fazla önem verilmeli, Belediye şirketlerine ait otobüs sayısı artırılarak hem fiyat hemde hizmette rekabet artırılmalı.

Şehir merkezinde hizmet eden otobüs ve münübüslerin durak harici yolcu indirme bindirmelerinin önüne geçilmeli, bu konuda sürücü ve yolcuların bilinçlendirmesi adına  seminerler ve eğitimler verilmeli.

Trafik güvenliğini sağlamaya yönelik; hız kesici kasis ve sinyalizasyon sistemleri yaygınlaştırılmalı, işaretlerin görünürlüğünü engelleyen ağaç, bina gibi engeller kaldırılmalı.

Bu arada geçen hafta İl Emniyet Müdürlüğü ve Artuklu Üniversitesi otobüs ve minibüs sürücülerine, İletişim ve Etik Değerlerler-Toplu Taşıma Araç Sürücülerinin ve Çalışanlarının Uyması Gereken Kurallar konulu seminer düzenlemesi çok isabetli olmuştur. Buradan kendilerine teşekkür ederiz. Böylesi faydalı eğitimlerin periyodik olarak devamı ve sonuçlarını görme adına da takibi olması büyük önem arz etmektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku