Dijital Medya Platformu

Elazığ Depreminde Hayatını Kaybeden Vatandaşlara dua edildi

0 249

Geçtiğimiz Cuma günü Elazığ ve Malatya’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tüm ülkede olduğu gibi Mardin’de de Cuma hutbesi öncesi Yasin-i Şerifler okunarak, dualar edildi.

Elazığ’da gerçekleşen ve tüm ülke’nin birlik ve dayanışma içerisinde yaralarını sarmak için seferber olduğu deprem sonrası Mardin’in bin 80 camisinde Elazığ ve Malatya’da hayatlarını kaybedenler için dualar edilerek, Yasin-i Şerifler okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve tüm camilerde okutulan ‘Afetlere Karşı Bilinçli Olalım’ başlıklı hutbede de deprem öncesi devlet ve millet olarak bizlere düşen en büyük görev önce tedbir almak, sonra Allah’a tevekkül etmektir denildi.

Mardin’in tüm camilerinde olduğu gibi Artuklu ilçesinde bulunan
Sahabe Abdullah Bin Enes El Cüheyni’nin mezarı bulunduğu Şeyh Çabuk Camisinde okunan hutbede “Afetlere karşı sorumluluğunun bilincinde olmak, mümince bir duruşun gereğidir. Takdir Allah’ındır, bizlere düşen ise önce tedbir almak, sonra Rabbimize tevekkül etmektir.”

Hutbenin devamında, “Geçtiğimiz Cuma günü hafta Elazığ ve Malatya’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsıldık. Hüzün ve keder yüreklerimizi dağladı. Onlarca kardeşimizi ahiret yolculuğuna uğurladık. Yaralılarımız ve evini barkını yitiren insanlarımız için seferber olduk. Afet gerçeğiyle bir kere daha yüzleştik. Bu elim hadisede vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevdiklerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Rabbim, yaralılarımıza şifalar ihsan eylesin. Depremden zarar görenlere en kısa zamanda toparlanmayı, yaralarını sarmayı, hayata tutunmayı nasip etsin.

illetimizi bu tür afetlerden muhafaza buyursun. Deprem de ilâhî kurallara uygun biçimde meydana gelir. İnsanoğlu depreme engel olamaz; depremin zamanına ve şiddetine müdahale edemez. Ama depremde zarar görmemek için çeşitli önlemler alabilir. Zira deprem, sel, yangın gibi doğal afetler karşısında can ve mal kaybının en aza indirilmesi ancak gerekli tedbirleri almakla mümkündür” ifadelerine yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku