Dijital Medya Platformu

Mardin’den İdlib’e Yardım Çağrısı

0 257

Mardin STK Platformu bünyesinde faaliyet yürüten çok sayıda sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek, son günlerde İdlib’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek amacıyla yardım çağrısı yaptılar.

MÜSİAD Mardin Şubesi konferans salonunda bir araya gelen STK Platformu üyeleri adına basın açıklamasını dönem sözcüsü Ahmet Ceylan okudu. Açıklamada “İdlib’de rejim unsurlarının hain saldırısı sonucu şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyoruz” dedi.

Bütün hayırseverlerden yardım çağrısında bulunan Ceylan, “Bildiğiniz gibi Suriye’nin kuzey-batısında, 4 milyonun üzerinde insanın yaşadığı İdlib’te bir insanlık dramı yaşanıyor. Bunun en önemli sebebi zalim zorba ve kendi halkına katliam uygulayan Zalim Esed Rejimi ile bu rejime havadan destek sağlayan Rusya ve karada destek veren İran’la beraber halkını Suriye’nin diğer bölgelerinden süpürüp İdlib’e sığınmak zorunda bırakmasıdır. Esed rejimi ve destekçileri Astana, Soçi ve Cenevre görüşmelerini hiçe sayarak kadın-erkek- çocuk-yaşlı ayırımı yapmaksızın karadan ve havadan masum sivil halkı bombalamaya devam etmektedir. Bu bombardıman altında yüz binlerce insan can havliyle yollara düşmüş Türkiye sınırının güneyine yığılmıştır. Kadın yaşlı çoluk çocuk ya bir zeytin ağacının altına, ya küçük bir çadıra en şanslı olanları tek odalı dört duvardan oluşan briketten yapılmış bir barakaya sığınmışlardır. Ateş düştüğü yeri yakar. Bu masum sivillerin içinde bulunduğu dramı, yaşadıkları acıyı çektikleri çileyi anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Ceylan, “Gün geçmiyor bombardıman altında yaralanan veya bir uzvu kopan çocuğunu tedavi etmek evde yaşlı annesine bir kutu ilaç almak umudu ile hastaneye gelen siviller bombalanmasın. Bunların tek suçu tedavi olmak ya da bir ilaç almaktan başka bir şey değildir. Gün geçmiyor ki, camiler bombalanmasın. Bu insanların tek suçu Allah’a ibadet etmektir. İçinde bulundukları zor durumdan kurtulmak için Rabbine dua etmektir. Başkaca bir suçları yoktur. Müslüman Suriye halkı İdlib’te bombardıman altında inlerken, Türkiye sınırında ağır kış şartlarında, ayazda dağ başında, aç açıkta çoluk çocuk, kadın yaşlı zor durumda bulunurken Mardin halkı olarak duyarsız kalmamız mümkün değildir. Mardin STK Platformu olarak halkımızın desteği ile kardeşlerimize yardım etmek bizim vicdan borcumuzdur. Sevgili Peygamberimiz, ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ demiyor mu? O’nun ümmeti olarak zorda ve darda kalan kardeşlerimize yardım etmek insan olmanın Müslüman olmanın bir gereğidir. İnşallah hep beraber bunun gereğini yapacağız. Bunun için halkımızdan başta para yardımı olmak üzere ayrıca gıda, giyecek, battaniye, yatak gibi ayni yardım talebinde bulundu.”
Yardım iletişim bilgilerini de veren Ceylan, “Bu amaçla yardım kampanyamız ile ilgili kamuoyunun bilmesinde fayda mülahaza ettiğimiz bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum: İletişim TelefonlarI : 0543 660 77 88 0544 875 6898 Yardım Toplama Noktaları : 1-Artuklu: 1-Yenişehir Mahalle Konağı Bitişiği, Yaykent Sitesi 7. Blok Zemin Kat (Eski Salı Pazarı Yanı) 2-13 Mart Mah. Hükümet Cad. Park Sok. Şeyhmus Emek Apartmanı Zemin Kat Mardin Umut Kervanı Şubesi 2-KIZILTEPE: Cumhuriyet Mah. Hastane Caddesi NO:29 HESAP BİLGİLERİ : TC Ziraat Bankası, Türk Kızılayı Kızıltepe Şubesi 3 İBAN BİLGİLERİ: TL HESABI: TR32 0001 0004 5100 0018 6872 82 $ HESABI: TR75 0001 0004 5100 0018 6872 83 € HESABI: TR75 0001 0004 5100 0018 6872 84 Yardım Toplama ile ilgili notlar: Battaniye: 20 TL Bir Çuval Un: 100 TL Briket Ev Bedeli: 2.220 Özellikle zekat olarak gıda alına bilir.”
Ayrıca ayni ve nakdi yardımlar Kızılay üzerinden yapıldığı takdirde Vergi matrahından düşürüleceğine dikkat çeken Ceylan, “İdlib Boşaltılıyor, Çocuklar, kadınlar, yaşlılar katlediliyor. Yüz binlerce kardeşimiz aç, açıkta ve yollarda perişan. Bunun için bütün STK’lara ve Mardin halkına İdlib İçin Acil Yardım çağrısı yapıyoruz. Bu İslami, vicdani ve insani bir borçtur. Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız Mardin STK Platformunun başlattığı İdlib Yardım Kampanyasına destek veren Valimize, Platformun bileşenleri olan bütün STK’larımıza ve yöneticilerine en içten teşekkürlerimi sunuyoruz. Destekleri ile her türlü takdiri hak eden yardım sever halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku