Dijital Medya Platformu

Akademik Terfilere CübbeGiydirildi

0 268

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde görev alan ve başarılı çalışmaları ile üst unvanlar alan akademik personeller için ‘Akademik Değerlendirme Toplantısı ve Cübbe Giyme’ töreni düzenledi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü Vali Kılıçlar salonunda düzenlenen ‘Akademik Değerlendirme Toplantısı ve Cübbe Giyme’ töreninde,Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar akademikunvarlarında ilerleme sağlayan ilim insanlarını tebrik ederek cübbelerini giydirdi.

Bilimin Fabrikası olan üniversitelerin dinamik, üretken eserler ortaya koymasının gerekliliğini ifade eden Özcoşar, glokalizim kavramının tam olarak içini doldurmak adına kendini sürekli olarak yenileyen ve araştırmayı öğrenmeyi kendisine destur edinmiş üretken akademisyenlerin elzem olduğunu belirtti.
Mardin Artuklu Üniversitesi’nin belirlediği stratejik hedefler doğrultusunda ivme kazanma yolunun akademik başarılardan geçtiğini vurgulayan

Özcoşar,
“Özgürlük ve öznel olma iddiamız modern dönemin en büyük akademik entelektüel handikabını aşma hedefine dayanıyor.Bu gün akademik camiada kullandığımız ve önem atfettiğimizbizi heyecanlandıran bir kavramın, yarın hiçbir şeyişaret etmeyecek olması ihtimali aslında tüm teorik kavramsallaştırma ve araştırmaların bir araç olmanın ötesinde anlam ifade etmediğini ve akademisyenlerin, akademinin ve ûlemanın bunların ötesinde bir gayeye ram olmaları gerektiğinin en bariz kanıtını görüyoruz.” dedi.


Bu yaklaşımla teorik olarak bağlılığı olmayan ama kendini yaşadığı coğrafyaya borçlu hisseden bir akademik yaklaşımla göreve gelerek çalışmalarını sürdürdüklerini ve Mardin Artuklu Üniversitesi’ni zirveye taşıyarak diğer üniversitelere örnek olacak birçok projeyestart verildiğinihatırlatanÖzcoşar, Üniversiteyi merkeze alan ve şehre her alanda dönüşü olacak başarılar hedeflediklerini belirtti.
Törende; 2 Akademisyen ‘Profesör’, 13 akademisyen ‘Doçent’, 15 Akademisyen ‘Dr. Öğretim Üyesi’, 1 Akademisyen ‘Öğretim Görevlisi’, 4 Akademik Personel ‘Araştırma Görevlisi’unvan belgesinialarak cübbe giydi.
Akademik kariyerini emeklilik ile tamamlayan MAÜ Türkiyede Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Tayfun’ a Üniversiteye sunduğu öneli katkılardan dolayı plaket takdim edildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Özdil’e ise yazıp-yönettiği “BarêGiran” (Ağır Yük) filminin 7. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü kazanarak gösterdiği başarıdan dolayı kendisine plâket takdim edildi.
Tören, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku