Dijital Medya Platformu

Mardin’de Gıda Denetim Seferberliği

0 67

Mardin’de Gıda Denetim Seferberliği Yapıldı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan gıda denetim seferberliği ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de de başladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler’in de katılımıyla başlayan denetimlerde gıda imalatçıları, gıda satıcıları ve gıdayı tüketime sunan işletmeler denetlendi. Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, hafta boyunca sürecek olan seferberlikle ilgili açıklamada bulunan Dinler, tüketicilerin güvenli gıdaya ulaşması açısından denetimlerin her zaman önemli olduğunu söyledi.

Gıdada sahtecilik yaparak insan sağlığıyla oynayan üretici firmalara fırsat vermeyeceklerini ifade eden Dinler, “Vatandaşlarımızın sağlığını hiçe sayarak gıdada taklit ve tağşiş yapanları cezasız bırakmayacağız.Taklit ve tahşişte, cezaların caydırıcı olması için Bakanlığımız mevzuatta düzenleme yapılması noktasında hızlı bir çalışması mevcut. Alo 174 gıda hattına vatandaşlarımız şikatlerini bildirebilmektedir.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz en büyük denetleyici tüketicidir gerçeğinden hareketle Alo 174 gıda hattına en ufak usulsüzlük, uygunsuzluk tespitleri halinde bu çağrı merkezini aramalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızın gıda güvenliği bizim için önemlidir” dedi. Proğramın üçüncü gününde fırın ve unlu mamülleri denetlediklerini kaydeden Dinler, “Hafta sonuna kadar hergün sıkı denetlememiz devam edecektir.

Müdürlük olarak her zaman gıda denetimlerimizi rutin olarak sürdürüyoruz. Bugün ise bakanlığın denetim seferberliği kapsamında denetimlerimizi gerçekleştirdik. 12 araç ve 42 personelle sahadayız. Gıda imalatçıları, gıda satıcıları ve gıdayı tüketime sunanların denetimlerini yaptık. Tüketicilerin sağlıklı gıdaya ulaşması için denetimlerimize ara vermeden devam edeceğiz.

Müdürlük olarak Mardin’de yılda ortalama 7 bin denetim yapıyoruz. Denetim seferberliği ile bu sayıyı daha da arttırmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku