Dijital Medya Platformu

12 bin yıllık Hasankeyf’e son bakış

0 248

       Batman’da bulunan 12 bin yıllık Hasankeyf’te baraj alanında biriken su seviyesi yüzde 20’yi geçti. Eski Hasankeyf yerleşim alanına ulaşımı sağlayan 60 yıllık köprü de baraj gölünde kaybolmak üzere.

     Batman’da bulunan 12 bin yıllık Hasankeyf’te baraj alanında biriken su seviyesi yüzde 20’yi geçti. Geçen yıl Kasım ayında su verilmeye başlanılan eski Hasankeyf yerleşim alanına ulaşımı sağlayan 60 yıllık köprü de baraj gölünde kaybolmak üzere.Dicle Nehri üzerindeki, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan Türkiye’nin 4’üncü büyük barajı Ilısu Barajı’nın geçtiği alanlardan bir olan tarihi Hasankeyf ilçesi kısmen su altında kaldı.

“ESKİ YERLEŞİM BİRİMDE KİMSE KALMADI”

Eski Hasankeyf’te yaşamın kalmadığını anlatan Belediye Başkanı Abdulvahap Başkan Kusen “Yeni Hasankeyf’te 900’e yakın konut yapıldı ve ilçe sakinlerinin tamamı yeni konutlara taşındı. Eski yerleşim biriminde kimse kalmadı.

Hasankeyf’in bulunduğu eski yerleşim birimi, baraj havzası konumunda olacak. Şu ana kadar yüzde 20 oranında su toplandı. Bu su oranı baharda 60 yıllık köprüyü tamamen su altında bırakacak ve havzada yaklaşık 10,5 milyar metreküp su toplanmış olacak.

Eski yerleşim birimimizin yanı sıra Irmak, İncirli köyleri ile Suçeken, Urganlı ve Kesmeköprü köylerinin bir kısmı da su altında kaldı” diye konuştu.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku