Dijital Medya Platformu

Mardin’de Merhum Erbakan Adına Panel Düzenlendi

0 331

Kadim Akademi tarafından düzenlenen ‘Oyun Kurucu Bir Aktör Olarak Necmettin Erbakan’ konulu panel büyük bir katılımla gerçekleşti.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Kadim Akademi Başkanı Ziya Polat, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Fakultesi Öğrencilerinden Hikmet Sarıca’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinın ardından açılış konuşmasını yapan Kadim Akademi Başkanı Ziya Polat, “Necmettin Erbakan, mücadele, azim ve başarı dolu bir ömrün adı olduğunu belirterek, küresel emperyalistlerin kurduğu haksızlığın ve adeletsizliğin hüküm sürdüğü, siyonistlerin at koşturduğu sömürü düzenine merhum Erbakan bir tehditti” dedi.

İlahiyat Fakultesi Öğrencilerinden Fuad Demir’in sunumuyla konuşmasına devam eden Polat, “Tarih onu ilk defa 1969 yılında Milli Görüş harekatıyla tanıdı. Hayatının her döneminde yaşadığı bunca zorluğa rağmen 12 Eylül ve 28 Şubat gibi darbelerle önüne engeller konmuş olmasına rağmen Milli Görüş davasına sadık kalan ve her defasında dimdik ayağa kalkmasını bilen bir liderdi. Bu millet için, bu vatan için, bu ümmet için çıktığı yolda 40 yıl boyunca mücadele azmini yitirmeden bizlere yol gösteren, 40 yıl boyunca yaptığı siyasetin ve mücadelenin sebebini o veciz ve mana dolu tüyleri diken diken eden ‘Ne Yaptıysam Allah Rızası İçin Yaptım’ cümleyle yürüttüğü davasını açıklamıştır” ifadelerini kullandı. 

Erbakan hoca vefat etti ama bizlere davasını, merhametini, ferasetini ve heyecanını bıraktığını belirten Polat, “Erbakan, bu milletin külüne üflesen altından imanı çıkar, bu milletin yapabileceklerinin farkına vardıran büyük bir şahsiyettir. İşte böyle birşahsiyeti, böyle bir lideri, böyle bir rehberi anmak üzere buradayız” dedi.

Akabinde, Mardin Artuklu Üniversitesinden Ahmet Ceylan’ın moderatörlüğünde panele katılan Eğitimci Yazar Nazım Memiş, Dr. Öğr. Üyesi Bülent Alan, SEDAV ve KÜTTAB Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korkmaz yaklaşık üç saat boyunca merhum Erbakan hocayı anlatarak, onunla bizzat yaşadıkları anılarını paylaştılar. Duygulu anların yaşandığı panelde Ürdün asıllı olup daha sonra Türk vatandaşı olan Prof. Dr. Tevfik Avcı’da merhum Erbakan hocayla nasıl tanıştığını ve onunla yaşadığı birkaç anısını anlattı.

Panelin sonunda Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, panele katılan konuşmacılara  Kadim Akademinin son yapmış olduğu sempozyumun kitabını takdim etti. Panelcilere takdim edilmesi düşünülen plaketlerin maddi değeri İdlip’te bulunan mazlumlar için bağışlandığı belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku