Dijital Medya Platformu

“Yalan yanlış, panik ve korku yaratacak paylaşımlar cezasız bırakılmamalıdır”

0 574

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Corona Virüsü ilgili bir açıklama yapan Mardin Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, son dönemde sanal medyada kasıtlı olarak, yalan yanlış, panik yaratma amaçlı, haber ve paylaşımların yapıldığına dikkat çekilerek bu tür açıklamaların tehlikesine dikkat çekildi.

Mardin Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Muharrem Çakar tarafından yapılan açıklamada, yanlış ve taraflı bilgiler ile toplumda panik ve korku yaratma amaçlı paylaşım yapan kişiler ve yayın kuruluşları hakkında ağır cezai yaptırımlar yapılması gerektiğini aksi takdirde toplumda bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi mümkün olamayacağını söyledi.
Medyatik kişilerin değil, bilimsel çalışmaları olan uzmanların görüşlerine yer verilmesi gerektiğine vurgu yapan Çakar, “Corona Virüsü Çin Halk Cumhuriyeti’nin wuhan kentinde ortaya çıkmış ve maalesef sınırlarımıza kadar gelmiştir. Corona Virüsü hayvandan hayvana, hayvandan insana ve insandan insana bulaştığı anlaşılan, ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıyla seyreden bir hastalıktır. Corona Virüsü ilk olarak, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde etki eder. Virüs burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün süren yüksek ateş olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlılar ve küçük çocuklarda ciddi akciğer problemlerine neden olabilir”dedi.
Millet tedavisi yok diye korkmasın
            Virüsün kesin bir tedavisi bulunmamakta birlikte sadece hafifletici tedaviler uygulanabildiğini belirten Çakar, Önlem olarak kişisel temizliğe dikkat edilmeli, eller en az 20 saniye boyunca bol sabunlu suyla yıkanmalıdır. Öksürme ve hapşırma sırasında kâğıt mendil kullanılmalı, mendil yok ise dirsek içi kullanılmalıdır. Kirli eller ile ağız, burun ve gözlere temastan kaçınılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Corona Virüse kelle paça iyi gelir gibi iddialarla toplum sağlığı tehlikeye atılmamalıdır”ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku