Dijital Medya Platformu

28 Şubat’taki tüm müebbet cezaları gözden geçirilmeli

0 247

28 Şubat döneminin müdahil avukatlarından Cüneyt Toraman, postmodern darbe döneminde verilen müebbet hapis cezalarının gözden geçirilmesi adına hükümetin adım atmasını istedi.

Başörtüsü yasağı, imam hatiplerin kapatılması gibi birçok alanda milyonlarca kişiyi mağdur eden 28 Şubat döneminin müdahil avukatlarından Avukat Cüneyt Toraman, Akit’e yaptığı açıklamada, hükümetin postmodern darbe döneminde verilen müebbet hapis cezalarının gözden geçirilmesi için adım atmasını istedi.

“AK Parti’yi 28 Şubat’ta direnenler iktidara getirdi!”
AK Parti’yi iktidara 28 Şubat’ta darbeye direnenlerin getirdiğini söyleyen Toraman, “Yoksa Refah Partisi, Fazilet Partisi devamı niteliğindeki bir partinin iktidara gelmesi mümkün değildi. İnsanların kitabına, Peygamberine, inançlarına saldırıda bulundular. Eğer ciddi bir dava açılsaydı bugün çok farklı olurdu.

FETÖ’cülerin açtığı Batı Çalışma Grubu ile ilgili bir dava ile sınırlandırıldı. Aslında Türkiye’de 28 Şubat davası filan açılmadı. Sadece bu darbenin BÇG ayağı hakkında 100 kişi için dava açıldı. Bu kişilerin bir kısmı mahkum edildi. Oysa bu darbenin medya ayağı, siyasi ayağı, işadamı ayağı, beşli çete dediğimiz STK ayağı var. Bunlarla ilgili soruşturmaların sadece adını duyuyoruz. Savcılık soruşturuyor. Ya nesini soruşturuyor? Biz bunun 10 sene önce iddianamesini düzenledik” ifadelerini kullandı.

“28 Şubat içimde bir yara!”
“15 Temmuz’u konuşurken hemen 28 Şubat ile yan yana koymamız lazım” diyen Toraman, “28 Şubat’ta bu direniş olmasaydı. 15 Temmuz’da halk sokaklara çıkmazdı. Eğer 1960 darbesi gibi, eğer 1980 gibi insanlar evlerine kapansalardı. 15 Temmuz başarılı olurdu. 28 Şubat içimde bir yara. O dönemde yaşanılanlar yanlarına kâr kaldı.

O insanlar hâlâ yaşıyor. O dönemde operasyon yöneten insanlar bazı gazete ve televizyonların başlarında. İşadamları hâlâ 15 Temmuz darbe girişimine destek vermeye çalıştı. Gezi olaylarında destek verdiler. Bugün başka bir operasyon olsa yine destek verecekler.

Çok büyük işadamları, sanayiciler vb. parasal destek sağlayan kişiler var. Darbeleri bir bütün olarak düşünmemiz lazım. Darbeler Amerika’nın istemediği iktidarları iktidardan uzaklaştırma operasyonudur. Bunun bütün kanallarını tıkamak zorundasınız. 15 Temmuz’un üzerinden 3 yıl geçmemiş. Yeni bir darbe iddiası dolaşıyorsa o zaman sistemimizde bir sorun var demektir” değerlendirmesinde bulundu.

“Eğer tedbirler alınmazsa darbe hep olur”
Toraman, “Darbeyi övenler hâlâ TBMM’de milletvekili seçilebiliyorsa, milletvekili olarak yemin edebiliyorsa, teröristlere silah götüren, PKK’yı koruyan kişiler mecliste yer alabiliyorsa çok ciddi sorunlar var demektir. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa 15 Temmuz da olur, 28 Şubat da olur, 1980 darbesi benzeri de olur” dedi. “O dönemde Türkiye’de 18 tane irticai terör örgütü var denildi” diyen Toraman, “Hayali masa başında Türkiye’deki dini gruplar terör örgütü olarak yaftalandı. 28 Şubat’ın bilançosunu devlet çıkarabilir. Çünkü hapishanelerde hiç kimseye müracaat etmeyen, haber vermeyen kuzu kuzu yatan bir sürü insan var.

Onun için hâlâ 2040 yılına kadar yatması gerekiyor. Çünkü müddetnamelerde öyle yazıyor. Tabii yaşarlarsa” şeklinde konuştu. 28 Şubat döneminde verilen müebbet hapis cezalarının gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Toraman, “Bu konuda devletin bir el atması lazım. Devlet Ceza Kanunu değiştirdi. Ceza Mahkemesi Kanunu değiştirdi. Bu hatalı yargılamaları gözden geçirerek neden yeniden yargılamıyorsunuz? O dönemde çok davaya girdim. Müslümanların devlete karşı silah tuttuğu bir eylem hatırlamıyorum. 28 Şubat dönemi davalarına Adalet Bakanlığı’nın bir talimatı yeter. Hakim Savcılar Kurulu’nun bir müfettiş görevlendirip, güvenlik mahkemelerinde yargılananların listesini çıkarmasını isteyecek. Müfettiş de raporlayıp bildirecek” görüşünü dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku