Dijital Medya Platformu

Bakan Selçuk: Sağlık Uygulama Tebliğinde İyileştirme yapılacak

0 240

      Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Sağlık Uygulama Tebliğ hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre tebliğde iyileştirmeler yapıldı.

      Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk değerlendirmelerde bulundu. Bakan Seluk açıklamalarında tebliğde iyileştirmeler yapıldığını ifade etti.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Sağlık Uygulama Tebliği’nde tedavi giderlerine 8 milyar lira, ilaçlara 3 milyar lira, bin 663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatına 731 milyon lira olmak üzere toplamda 11 milyar 731 milyon lira iyileştirme yapılarak daha etkin ve verimli sağlık hizmeti sunulmasını hedeflediklerini ifade eden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk Türkiye’nin Genel Sağlık Sigortası kapsamında dünyanın en kapsamlı paketine sahip olduğunu ifade etti.

Ayrıca Bakan Selçuk açıklamalarında “SUT’da yaptığımız artış ile kaliteli ve sürdürülebilir bir sağlık sistemini destekliyoruz” ifadelerine yer vererek yeni düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık hizmetleri için ödeyeceği tutarların miktarının artırıldığını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Bakan Selçuk yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“SUT’da yer alan tüm işlemlerin fiyatında 2008’den beri ilk kez yaptığımız kapsamlı artışla 8 milyar lira iyileştirme sağladık. Sağlık hizmetleri için ödenen fiyatların artırılması, vatandaşlarımızın daha kaliteli bir sağlık hizmetine erişiminin yanı sıra sağlık hizmetini sunan sağlık tesisleri için de sağlık hizmeti sunumunun sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır”

TEBLİĞ DETAYLARI

Yayımlanan tebliğ kapsamında 9.074 işlem fiyatına; Ayakta muayene ücretleri kapsamında, üniversite ve eğitim araştırma hastaneleri için yüzde 30, diğer sağlık sunucuları için yüzde 10, laboratuvar işlemleri, radyolojik görüntüleme tetkikleri, nükleer tıp işlemleri, kan bileşenleri, cerrahi işlemler, fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleri, diyaliz tedavileri, hiperbarik oksijen tedavileri, yoğun bakım tedavilerinin de yer aldığı tüm işlem kodlarına yüzde 10 ila yüzde 25, Diş hekimi muayene ücretleri ile diş tedavi işlemlerine yüzde 30 artış yapıldı. Bunun yanı sıra kanser cerrahisi ve özellikli işlemlerde yüzde 10, yoğun bakım işlemlerinde ise yüzde 20 ilave artış yapılırken ilave ücret alınmayacak 421 işlem için enflasyonun da üzerinde bir oranla yüzde 20 artış yapıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku