Dijital Medya Platformu

Mehmetçik’in yanındayız

0 256

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nden bin yazar, ortak bir bildiriye imza atarak Barış Kalkanı Harekatı’nda Mehmetçiğin yanında olduklarını açıkladı. Yazarların imza attığı bildiride, “Kahraman ordumuzun yanında olmak bu toprakların kıymetini bilen her namuslu aydının görevidir. Günün ülkemize omuz verme günü olduğunu ilan ediyoruz” denildi.

Bahar Kalkanı Harekatı’na bir destek de Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nden geldi. TYB İstanbul Şubesi’nin öncülüğünde bin yazarın imzasıyla hazırlanan Bahar Kalkanı Harekatı’na destek bildirisi açıklandı. Dursun Gürlek, Şerif Aydemir, Yavuz Bülent Bakiler, Bestami Yazgan, Nejdet Külünk, Ekrem Kızıltaş, Muzaffer Doğan, Rahim Er, Yusuf Dursun’un yanı sıra pek çok ismin katıldığı toplantıda destek konuşmaları yapılırken, bazı şair ve yazarlar da milli değerler üzerine şiirler okudu.

SAFIMIZ BELLİ OLSUN

“1000 yazar 1000 imza” adıyla kampanyaya dönüşen etkinliğin ‘safların belli olması’ olarak algılanması gerektiğine dikkat çeken TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Ordumuz, Suriye rejimi ve küresel güçlerle mücadele ediyor. Biz de bugün ülkemizin birliğini varlığını savunan vatansever yazarlar olarak onların yanında olduğumuzu göstermek istedik. Bin yazarın imzasıyla bildirimizi yayınladık” dedi.

ASKERİMİZİN YANINDAYIZ

Bıyıklı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede ne zaman milli bir mesele olsa, gayri milli unsurlar yazarıyla akademisyeniyle meydana çıkıyor, açıklama yapıyorlar imza topluyorlar, eylem yapıyorlar. Biz de diyoruz ki, Türkiye onlardan ibaret değil. Bu toprakların sahipleri var. Bu toprakları içselleştiren, bereketine inanan yazarlar olarak her zaman, dün olduğu gibi bugün ve yarın da devletimizin, askerimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında olduğumuzu göstermek istedik” ifadelerini kullandı. Bıyıklı, ortak bildirinin Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak yayınlanacağını da sözlerine ekledi.
ÜLKEMİZE OMUZ VERME GÜNÜ

TYB İstanbul Şubesi’nin yayınladığı bildiride ise “Medeniyetler beşiği coğrafyamızın emperyalistler tarafından paymal edilmesi teşebbüsüne ve küresel güçlerin maşası terör örgütlerinin sınırlarımıza yönelik tecavüzlerine karşı destansı bir mücadele veren kahraman ordumuzun yanında olmak bu toprakların kıymetini bilen her namuslu aydının görevidir” ifadeleri yer aldı. Bildiride şöye denildi: “Ölümü öldürenlerin karargâhı, Peygamber ocağı ordumuz, geçmişten günümüze pek çok noktada asil mücadelesini verirken kalemin namusunu müdafaaya azmetmişler olarak, günün ülkemize omuz verme günü olduğunu ilan ediyoruz.”

GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ

“Türkiye’nin yazarları olarak, kötülüğün kol gezdiği coğrafyamızda meydana gelen zorbalıklara duyarsız kalmamız, kör, dilsiz, sağır kesilmemiz söz konusu olamaz. Feraset sahibi milletimizin dualarıyla zaferden zafere koşacağına inandığımız Mehmetçiğimizin aziz ülkemizin varlığını ve birliğini tehdit eden her güce karşı meşrû haklarını kullanmasını gönülden destekliyoruz.”

Askerimize moral olsun
İmza kampanyasını organize eden Erguvan Yayınevi sahibi Mekki Yassıkaya, “Yazar çizer erbabı olarak cephede savaşan askerlerimize destek olmak istedik” dedi. Askerlerimize yazılarla, şiirlerle ve hikayelerle destek vermenin önemine dikkat çeken Yassıkaya, “Onları yalnız bırakmayalım istedik. Bundan dolayı da ‘1000 yazar 1000 imza’ diyerek metnimizi imzaya açtık. Allah’a şükür bu imzalar toplandı. Askerimize moral olsun istiyoruz” diye konuştu.

Haç ile hilalin mücadelesi
Hukukçu Yazar Rahim Er şunları söyledi: “Bu mücadele Sevgili Peygamberimiz Mekke meydanına çıkıp da ‘La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah’ dediği gün başlamıştır. Kıyamete kadar devam edecek. Bu haç ile hilalin, iman ile küfrün mücadelesidir. Ecdadımız 1. Dünya Savaşı’da 7 düvelle mücadele ediyordu. Cihad-ı Ekber’di bu mücadelenin ismii. Bugün de adı Cihad-ı Ekber’dir, büyük savaştır. Bugün 7 düvelle mücadele etmekteyiz.”

Son derece önemlidir

Şair ve Yazar Yavuz Bülent Bakiler, “1914-1918 yılları arasında Erzurum Cephesi’nde çarpışan ordumuzun gayesi neyse bugün Suriye topraklarında çarpışan ordumuzun hedefi, gayesi de odur” dedi. “Suriye’de ne işimiz var?” söylemlerine katılmadığının altını çizen Bakiler, “Suriye’de yabancı devletler başarılı olduktan sonra felaket yarın bizim kapılarımızda olacaktır. O yüzden ordularımızın oradaki başarısı vatan topraklarının bütünlüğü açısından son derece önemlidir” diye konuştu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku