Dijital Medya Platformu

Suyun Hayatımızdaki Yeri

0 254

             

[bs-quote quote=”İnsanoğlunun kötü huylarından biri de, kolay ve rahat elde ettiği nimetin kıymetini bilmiyor. Onu kaybettikten sonra anlar, o zaman da iş işten geçer. O nimetlerden biri de sudur.” style=”default” align=”center” author_name=”Lütfü Günlüoğlu” author_job=”Yeşilay Mardin Şube Başkanı” author_avatar=”https://kiratim.com/wp-content/uploads/2019/09/lutfu-profil.jpg”][/bs-quote]


                               
SU; HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ KAYNAĞIDIR

İnsanoğlunun kötü huylarından biri de, kolay ve rahat elde ettiği nimetin kıymetini bilmiyor. Onu kaybettikten sonra anlar, o zaman da iş işten geçer. O nimetlerden biri de sudur.

            Yaşadığımız bu coğrafyada nimet israfının bir türlü önü alınamıyor. Özellikle de su israfı.

                       

            İsraf, kelime anlamı itibariyle aşırılık demektir. Eşyanın/nimetin kullanımında yâda davranışlarda haddi aşmaktır. Bu anlamıyla israf, sadece maddiyatta değil; zamanda, sağlıkta ve buna benzer birçok yerde olabilir. Ama bugünkü konumuz SU İSRAFI.

 

             Su, medeniyetlerin etrafında kurulduğu, yeryüzünün en büyük zenginliği, insanın da  olmazsa olmazıdır. “Su; dünyadaki hayatın devamı için yegâne kaynaktır. Bizim köklü medeniyetimiz ise deyim yerindeyse büyük bir “su medeniyeti” inşa etmiştir.

 

             İsrafın haram olduğu bu dine mensup kişilerin en büyük israfının su olması çok acı verici.

           Yüce Kitabımız Kur’an Araf Süresinde “…Yiyiniz, içiniz ancak İsraf etmeyiniz. Çünkü O İsraf edenleri sevmez” diye buyurmaktadır. İsrafın dinimizce haram olduğu bu ayetten açıkça anlaşılmaktadır. Buna rağmen özellikle de Müslümanların suyu insafsızca, israf ederek kullanması etmesi anlaşılır gibi değil. Bu vahim durumu anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. İnsan hayatında bu kadar önemli olan suyun hoyratça, çarçur edilmesi bir türlü içime sinmiyor.

          Suyun yokluğunda insan hayatının ne hale geldiğini hepimiz yakinen biliyoruz. Bir teneke su için insanların nasıl kavga ettiklerini de biliyoruz. Çünkü biz yaş itibariyle yokluğu da bolluğu da gördük.

           İnsanoğlunun kötü huylarından biri de, kolay ve rahat elde ettiği nimetin kıymetini bilmiyor. Onu kaybettikten sonra anlar, o zaman da iş işten geçer. O nimetlerden biri de sudur.

           Yeni nesil musluktan suyu hep akarken gördüğü için bir türlü kıymet bilmiyor. Nasıl olsa her evin damında da yedek depo da duruyor. Su kesilince depodan israfa devam! Suyun ne zaman bittiğini de fark etmiyor. Su kalmayınca hemen yöneticiyi arıyor, kıyameti koparıyor. Su gelince de her şeyi unutuyor ve su israfına kaldığı yerden devam ediyor. Maalesef hayatımızın gerçeği bu.

            Allahın bize vermiş olduğu binlerce nimetin içinde suyun çok ayrı bir yeri ve önemi vardır. Suyun israf edilmesi elma, portakal israfı gibi değildir. Portakalın yerini başka şeylerle doldurabilirsiniz, yâda portakalsız, elmasız da yaşarsınız. Ama suyun yerini doldurabilecek bir nimet bulunmamaktadır. Ne yazık ki, insanlarımız suyu şuursuzca ve insafsıca kullanmakta, büyük felaketlere davetiye çıkarmaktadır.     

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku