Dijital Medya Platformu

“Yüzyılın İhaneti” adlı Program Düzenlendi

0 294

Mardin Artuklu Üniversitesi Kudüs Dostları Topluluğu ile Burak Derneği paydaşlığında düzenlenen “Yüzyılın İhaneti” adlı program büyük katılımla gerçekleşti.

Mardin Atatürk Kültür Merke-zinde düzenlenen programa, Kudüs sevdalılarının yanı sıra Eğitimci Yazar Nihat Morgül ve Tarihçi-Kudüs Uzmanı Musa Biçkioğlu konuşmacı olarak katıldı.
Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi 4. Sınıf Öğrencisi Ömer Çelik tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Burak Derneği tarafından hazırlanan Kudüs temalı sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Ömer Faruk Kaya’nın sunduğu programda konuşan Eğitimci Yazar Nihat Morgül, Kudüs’ün genel yapısına, geçmişten günümüze bölgede yaşanan siyasi ve sosyal olaylara değinerek, bu olayların İslam ve Türk coğrafyasına etkilerinden bahsetti.
Akabinde kürsüye geçen Tarihçi-Kudüs Uzmanı Musa Biçkioğlu ise katılımcılara Kudüs’ün cağrafyası ve tarihi geçmişi hakkında önemli bilgiler verdi.

Selahaddin Eyyubi’yi anlatırken saraylarıyla meşhur bir yerde yaşayan biri olduğunu fakat Kudüs için sarayları bırakarak çadırlarda yaşamaya başladığını anlatan Biçkioğlu, “O dönem de sevilen bir hükümdar olan Selahaddin Eyyübi’nin Kudüs’ü feth etmeye gittiğinde halkın ona dualarımız seninle dediğini ve Selahaddin Eyyubi’nin de “Benim sizin dualarınıza değil kılıçlarınıza ihtiyacım var” dediğini kaydetti.

“Mescid-i Aksa’nın Allah tarafından mukaddes kılındığını, özü itibariyle temiz olan ve temizlikten öte temizlik anlamına geldiğini ifade eden Biçkioğlu, Mescid-i Aksaya İsrail askerleri girdiğinde pislendi deme-mizin çok yanlış olduğuna dikkat çeken Biçkioğlu, Hz. Peygamber’ in oraya dönüp namaz kıldığında orada Mescid-i Aksa’nın o dönem yıkık ve çöplük olduğunu ama yıkık olması onun mübarek ve mukaddes olmasını engel-leyemediğinin altını çizdi.

Hz. Ömer döneminde Kudüs feth edildiğinde kiliselere dokunulmadığını ve halkın buna şaşırdığını söyleyen Biçkioğlu, ordu Hz. Ömer’ den ganimet istediğinde Hz. Ömer’in “Allah’ın Resulü ile Mekke’yi feth ettiğinde ganimet dağıtıldı mı?” sorusunu sorduğunu ve hayır cevabını aldığını, bunun üzerine Kudüs de bizim için Mekke gibidir dediğini, ganimet dağıtmadığını belirtti.

İslâmî İlimler Fakültesinden Necmettin Şeran Kudüs’e atfen seslendirdiği ezgilerin ardından Kudüs seyahati için çekiliş yapıldı. Takdim edilen plaketlerin ardından program son buldu.Haber:(Halil Yorğun)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku