Dijital Medya Platformu

Mardin’den İdlib’e İnsani yardımlar devam ediyor

0 262

Mardin’de de STK platformu tarafından organize edilen iyilik konvoyu kampanyası kapsamında Suriye’nin İdlib kentine 1 tır dolusu gıda giyim ve battaniye yardımı gönderildi. Mardinli hayır severler tarafından toplanan yardımların 4’ncü tırı dualar eşliğinde yola çıktı.

 

Mardin STK platformunun organize ettiği kampanya ile Mardinli hayır severler tarafından toplanan yardımlar basın açıklaması ve dualar eşliğinde yola çıktı. STK platformu adına Basın açıklamasını yapan Dr. Ahmet Ceylan; ” Dokuz yıl önce Arap Baharı olarak adlandırılan süreç devam ederken 15 Mart 2011’de Dera ilinde bir grup öğrencinin barışçıl gösterisi ile başlayan ve hızla yayılan gösterilerin rejim tarafından orantısız bir şekilde katliam ölçüsünde bastırılmaya çalışmasıyla bütün Suriye’ye yayılan ve halen devam eden bir iç savaş yaşanmaktadır. Dokuz yıldır devam eden iç savaş sürecinde Suriye’ye otuzun üzerinde devlet müdahil oldu. Bu müdahalelerde 12 bin kilometre uzaktan gelen Amerika Birleşik Devletleri, 5 bin kilometre uzaktan gelen Rusya, ayrıca İran Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkeleri Suriye’nin ciddi anlamda parçalanmasına ve bir daha ayağa kalkamayacak şekilde yıkıma uğramasına sebep olmuşlardır.
Bu savaşta kimyasal silahlar, misket bombaları, Scud füzeleri, vakum bombaları, napalm bombaları, varil bombaları ve canlı bombalar ile siviller hunhar bir şekilde hedef alınmış her çeşit savaş suçu işlenmiştir. Bunun sonucunda 22 milyon nüfusa sahip Suriye’de iç savaş sebebiyle çocuk yaşlı, kadın-erkek, cani-masum ayırımı yapılmaksızın yaklaşık iki milyon insan öldürüldü. En az bu kadar insanın da yaralandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca yüz binlerce kişi Suriye hapishanelerinde ağır işkenceler altında can vermiştir. Yaklaşık olarak Suriye’de yaşayan her dört kişiden biri ya ölmüş ya yaralanmış, ya da hapishanelerde işkence altında can vermiştir. Yine bu süreçte altı milyon kadar insan başta Türkiye ve Lübnan olmak üzere pek çok ülkeye, yurt dışına mülteci olarak göç etmek zorunda kalmıştır. Mültecilerin dört milyona yakını Türkiye’de bulunmaktadır. Bunun yanında Suriye içinde de beş milyondan fazla insan yer değiştirerek göç etmek zorunda kalmıştır. Bu demektir ki her iki Suriyeliden biri muhacir durumuna düşmüştür. Bu iç göç muhacirlerinin yaklaşık yarısı olan üç milyon gibi önemli bir bölümü rejim tarafında süpürülerek İdlib vilayetine sığınmak zorunda bırakılmıştır. Şu anda nerdeyse tamamı çocuk, kadın yaşlı ve hasta olmak üzere Hatay sınırında bir buçuk milyona yakın insan sınırlarımız yığılmış yardım beklemektedir. Bu yardım çığlığına Mardin STK Platformu olarak kayıtsız kalmadık. Düzenlediğimiz İDLİB YARDIM KAMPANYASI kapsamında topladığımız bir tır yardımı muhtaç ve çaresiz insanlara göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz.”
Bugüne kadar STK platformu olarak İdlib’e 4 tır malzeme yolladıklarını belirten Ceylan önümüzdeki hafta bir tır daha malzemenin yola çıkacağını belirterek ” Mazlum, mağdur, aç, çıplak ve çaresiz insanın dini, dili, milliyeti, kimliği sorulmaz anlayışıyla bu mütevazı yardımı yapanlardan, toplanmasında, ulaştırılmasında emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun” dedi. Dua edilmesinin ardından insani yardım malzemesi yüklü tır, İdlib’e uğurlandı.

                                                                       Haber:Halil Yorğun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku