Dijital Medya Platformu

Yıkılan Tarihi Camide Boş Küpler Bulundu

0 242

1953 yılında inşa edilen tarihi Derik Merkez Çarşı Camisinin yenilenmesi ve kapasitesinin arttırılması için yeniden yıkıldı.

Tarihi Derik Merkez Çarşı Camisi bundan yaklaşık iki yıl önce kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında daha geniş kapasiteli inşa edilmek üzere yıkılmasına karar verilen caminin yıkımı dün gerçekleşti.

Mardin’in Derik ilçesinde yıkımı gerçekleşen Merkez Çarşı Camisi’nin yıkım sırasında farklı yerlerinde küpler bulunarak, camide hazine söylentileri ortaya çıktı. Kısa sürede ilçe geneline yayılan söylentilere yönelik yetkililer açıklama yaparak söylentilerin gerçek dışı olduğunu söylendi.

Dün yıkımı gerçekleşen 750 kişilik Merkez Çarşı Camisinde bulunan küpler incelenmek üzere Mardin İl Kültür Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yapılan incelemeler sonucunda küplerin boş olduğu belirtilerek, vatandaşlar arasında ‘hazine bulundu’ söylentileri boşa çıkarıldı. Derik İlçe Müftülüğü tarafından açıklama yapılmazken, Derik İlçe Belediye Başkanlığı yetkilileri konunun kendileri tarafından da araştırıldığını, ilerleyen günlerde gerekli açıklamanın yapılacağı ifade edildi. Söylentiler üzerine çok sayıda vatandaş, inşaat alanına akın etti. Polis ve zabıta ekipleri inşaat alanında önlem aldı.

İlçe halkından 82 yaşındaki Ahmet Acır, Merkez Çarşı Camisi’nin yapıldığı yıllarda, 15 yaşında olduğunu belirterek, “Eskiden tarihi yapılarda binaların iç kısmında bulunan kümbet kısmını oluşturmak için o kısımlara boş küpler yerleştiriliyordu. Bu boş küpler, çevre illerden getirildi. Hazine diye bir şey yok. O dönemlerde küpler, cami ve benzeri yapılara yerleştirmek mimari açısından önemliydi” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku