Dijital Medya Platformu

Af tasarısına koronavirüs düzenlemesi

0 259

Hükümet cezaevlerinde de koronavirüs önlemleri kapsamında düzenlemeye gidiyor. Bir süredir üzerinde çalışılan af tasarısında son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, cezaevlerinden 150 bin kişinin koronavirüs önlemleri kapsamında tahliye edilmesi planlanıyor.

Hükümet yaklaşık 300 binden fazla mahkumun bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını riskine karşı, uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesini süratle çıkarmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde AK Parti’nin hukukçu isimleri, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda af tasarısı ele alındı.

Toplantıda oluşturulan taslağın muhalefet partilerinin görüşüne sunulacak ve fikir birliği sağlanması halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilecek.

TERÖR VE CİNSEL SUÇLAR KAPSAM DIŞI

NTV’nin haberine göre; terör, cinsel suçlar, kasten adam öldürme, uyuşturucu ticareti gibi suçlar kapsam dışı tutulacak.

Hazırlanan taslağa göre, ceza infazı 3’te 2 oranından yarı yarıya düşürülecek. Böylece 12 yıl ceza almış bir suçlunun cezası 6 yıla düşmüş olacak.

Cezaevinde cezasının 5’te 1’ini yatan hükümlü kalan süreyi denetimli serbestlikte geçirecek.

Yeni düzenlemeyle birlikte doğum yapan kadınlar, doğumdan 1.5 yıl sonrasına kadar cezaevine girmeyecek, cezalarını evde geçirecekler.

70 yaş üzerindekilerin 2 yıl ve altı cezaları, 75 yaş ve üstündeki hükümlülerin 4 yıl üstündeki ve altındaki cezalarını evde geçirebilecekler.

CEZAEVLERİ YARI YARIYA BOŞALACAK

Bu düzenleme ile birlikte cezaevlerinde 300 bini aşan doluluğa ulaşan hükümlülerin yarıya yakınının tahliye edilmesi ve koronavirüse karşı tedbirlerin sıkılaştırılması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku