Dijital Medya Platformu

Mardin’de Cemaatsiz İlk Cuma

0 275

Diyanet İşleri Başkanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında normal vakit namazlarında münferiden namaz kılmak için açık tutulan camiler, cuma namazı nedeniyle bugün kapalı tutuldu ve Mardin genelinde Cuma namazı kılınmadı.

Ülke genelinde olduğu gibi Mardin’in bin 80 camisinde de uygulanan bu gibi tedbirlerin vatandaşların sağlığını korumaya yönelik olduğu belirtildi. Cumartesi gecesi idrak edilecek olan miraç kandili gecesinde de camilerin kaplı olacağı ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam’ın ana gayelerinden biri olduğu belirterek, bu kapsamda her ihtimali göz önünde bulundurarak cuma ve cumartesi günlerinde tüm camilerin kapalı tutulacağı bilgisine yer verildi.
‘Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir’ kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda, Kovid-19’la ilgili tedbirler kapsamında özellikle bu gibi gün ve gecelerde cemaatin yoğun olması hesabıyla çeşitli kararlar alındığı hatırlatıldı.

Özellikle yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna işaret edilen yazıda; bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlardan kaçınmak için bu gibi tedbirlere gidildiği bildirildi.

Yazının devamında şu ifadelere yer verildi: “Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an Kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dâhil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku