Dijital Medya Platformu

UND. Irak’a Yapılan İhracat İçin Seferber Oldu

0 299

UND, Habur’da İhracatın Durmaması İçin Büyük Çaba Sarfediyor
Çin’de patlak vererek tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs [Covid-19] her alanda olduğu gibi Uluslararası taşımacılığında da olumsuz yönde etkisini göstermeye devam ediyor.

Ülke genelinde tüm sınır kapıları kapatılırken Habur Sınır Kapısıda bundan nasibini aldı. İlk vakanın İran’dan Irak bölgesine geçmesi üzerine Irak’taki taşımacılığında giriş ve çıkışları durduruldu.
UND Yötetim Kurulu üyesi ve Bölge sorumlusu Mehmet Tahir Aydoğan; bazı girişimlerde bulunarak, Uluslar arası taşımaçılığın coronavirüs [Covid-19]’den dolayı Irak ile yapmış olduğumuz taşımacılığı önemli ölçüde sekteye uğrattığını belirterek, Habur sınır kapısında ihracatın durdurulması, bölge sanayicilerini ve ihracatını olumsuz yönde etklediğini belirtti.

Habur Sınnır Kapısının araç geçişine kapatılmasının ülke ekonomisine de büyük zarar vereceğini belirten Mehmet Tahir Aydoğan, “Irak bölgesine yapılan taşımacılığın durdurulması bölgeyi çok kötü etkiledi. Daha önce de buna benzer araç geçişini durdurma olaylarını yaşadık ve deneyimler kazandık. 30 yıldan beri sektörün içindeyim ve üç başkanla görev yaptım. Habur hem sanayiciler hem taşımacılık sektörü için can damarıdır. Araç giriş çıkışlarına kapatılması sanayiciyi, taşımacılığı ve bölge ekonomisini zor duruma sokacaktır. Bunun için tüm imkanlarımızı seferber ederek, paydaşlarımızla Habur sınır kapısının işlevlirliğini devam etmesi için mücadele verdik” dedi.

Tecrübelirime dayanarak bölgedeki esnafların ve sanayicilerin çok zor durumda kalacaklarına inandığım için büyük çabalar sarfederek Mardin’den temin ettiğimiz maske, eldiven ve dezenfektan gibi koruyucu malzemeleri Habur Gümrüğünde bullunan şoförlere dağıttıklarını ifade eden Aydoğan;

“Habur Bölge Müdürümüz, Habur Mülki İdare Amirlerimiz ile yaptığımız toplantıda alınmış olduğumuz kararlara göre römork değişip taşımalara devam ettik. İlk gün 20 araç ile başlayarak ikinci gün araç sayısı 280 ulaştı. Daha sonra 15 gün boyunca ortalama 500 araca ulaştık.En son yaptığımız toplantıda Bakanlığımızın kararı ile Şırnak valimizin bünyesinde bölgedeki sivil toplum kuruluşları ile toplantı düzenledik. Toplantıda alınan karar da UND en büyük sorumluluğu alarak, gerek maddi gerekse manevi bütün sorumluğu eline aldı ve 10 araç ve 20 şoföreden oluşan bir ekip ile karşıdan karşıya taşımayı gerçekleştirdik.”

Aydoğan, “En son günde elimeze geçen verilerde 22.03.2020 Pazar günü saat 08.00’dan 23.03.2020 Pazartesi günü saat 08.00 kadar sahamızda işlem gören büyük araç sayısı Giriş:726 Çıkış:962 araç olduğunu tespit ettik. 30’a yakın personelimizle bölgedeki vatandaşlarımız için gece gündüz çalışıyoruz. Bu süreci en az hasarla atlatmak için çabalıyoruz” dedi.

Aydoğan, toplantıya katılarak sürece destek veren, Mardin Milletvekiller Şeyhmus Dinçel ve Cengiz Dmirkaya, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, İç İşler Bakanlığından Mehmet Yüzer, UND Genel Başkanı Çetin Nuhoğlu, Ticaret ve Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Silopi Kaymakanımı Dr.Sezer Işıktaş, İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, Gümrük Müdürü İbrahim Halil, İhracatlar Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Çağlar, Mardin Organize Başkanı Nasır Duyan ve Güneydoğu İhracatlar Başkanı Mahsum Altınkaya teşekkür etti.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku