Dijital Medya Platformu

Tarihi Mardin Çarşılarıda Coronadan Nasibini Aldı

0 16

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak salgına dönüşen yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle tarihi Mardin Çarşıları sessizliğe büründü.
Yeni tip corona virüs (Covid-19) Türkiye’de görülmeden önce inanç turizmi açısından bölgenin önde gelen şehirlerinden biri olan Mardin, Bu özelliğiyle birlikte hergün binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyordu.

Bugün ise o canlılığını kaybaderek, adeta sesizliğe bürünmüş durumda.
Ülke genelinde olduğu gibi Mardin halkıda corona virüs nedeniyle tedirginlik yaşarken, vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla hastalığın bulaşma riskini arttıracağı tahmin edilen umuma açık istirahat, ibadet, eğitim ve eğlence gibi yerlerin kapatılması nedeniyle tarihi Mardin çarşıları sesizliğe bürünerek, bu durumdan nasibini aldı.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde faaliyet yürüten tarihi çaşıların esnafı alınan bu tedbirler karşısında müşterisiz kalırken, boşalan cadde ve sokaklar, günde binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan tarihi Mardin, hayalet şehrine döndü. Geçimlerini özellikle yerli ve yabancı turistlerin alışverişleri üzerine kuran esnaf müşterisiz kalınca kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Korona virüs tedbirlerinin mantıklı olduğu belirten çarşı esnafı, “Korona virüs tedbirleri gayet mantıklı. Bu çerçevede insanların daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Biz tedbirlerimizi aldık. Dezenfekteler devam ediyor. Bu haberlerin ilk açıklanmasıyla birlikte dezenfekte çalışmaları başladı. Ülkemiz ve kadim şehrimiz tedbirlerini erken aldıklarına inanıyoruz.

Bu yüzden tedirgin değilid. Ama yinede önlem almak zorundayız. Kurallara uyarak, bu illeti bertaraf edeceğimize inanıyoruz. Ama malesef, kiralarımız var, vergilerimiz var, sigortalarımız var, çeklerimiz var, elektrik, su, internet faturalarımız var. Varda var. Bunları nasıl atlatacağız bilmiyoruz.”

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku