Dijital Medya Platformu

Mardin’de Coronavirüs Önlemleri Arttırılıyor

0 257

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak salgına dönüşen yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle İçişleri Bakanlığı İller idaresi Genel Müdürlüğü tarafından 81 il’de alınması gereken tedbirler konusunda valiliklere genelge göndermeye devam ediyor.

Genelge kapsamda Mardin Valiliği tarfından yapılan açıklamada Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs salgınından ülkemizi ve vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan gereken tedbirler hakkında önemli bilgilere yer verildi.

 

Yapılan açıklamada, ilimizdeki tüm marketler hergün 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olması gerektiğine vurgu yapılarak; “Örneğin marketin müşteri hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekmektedir.Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecekler. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacaklardır. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka bir müşteri içeriye alınmayacaktır. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatılacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asacaklardır.”

Genelgede, “Tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dâhil) araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek, araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacaktır” açıklaması yapıldı.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku