Dijital Medya Platformu

Bakan Soylu: Türkiye’de hayatın yüzde 80’in durdu

0 10

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de alınan tedbirlerle hayatın yüzde 80’nin durduğunu söyledi. Bakan Soylu, sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı sorusu üzerine, “Eğer bu tedbirlerle salgının önüne geçemezsek alacağımız en yüksek tedbiri alırız” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de alınan tedbirlerle ilgili katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Soylu’dan satır başlıkları:

Avrupa gıda tedariğinde ve sağlık sisteminde problem yaşandığını belirten Soylu, “Sosyal izolasyona uyuluyor mu?” sorusuna “Ters bir şey söyleyeceğim belki ama. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkıntı var. Ankara, İstanbul, İzmir’de şehir çekildi. Türkiye’de şuan hayatın yüzde 80’i durmuş durumda” ifadelerini kullandı.

Sosyal izolayonu sağlamak için her şeyi yaptıklarını vurgulayan Bakan Soylu, “Birçok tedbir alındı. Üst üste tedbirler alındı. Kendi OHAL’i dediğimiz şey insanların kendi önlemi. Bunu her gün ölçüyoruz. Türkiye’de hayatın yüzde 80’i durdu. Şehirlerdeki toplu taşımanın, hayat akışının yoğunluğunu ölçüyoruz. Şu anda şehirlerarası yolcu otobüslerdeki yolcu oranı yüzde 73 azaldı. Yolculuk seviyesi yüzde 81 azaldı.

Bir Sağlık sisteminin ayakta kalması, 2. kamu düzeninin devam etmesi, 3. sosyal izolasyonun sağlanması, 4. gıda temininin devam etmesi. Böylece salgına karşı en önemli tedbirleri almış oluruz. Tedbir yükselterek devam ediyoruz. Dünyayı takip ediyoruz. Gıda tedariki temininde dünyada ciddi sorun var. Kamu düzeni açısından üst bir zorluk yaşamadılar ama gıda konusunda güçlük yaşadılar. Biz neden kendi OHAL’inizi ilan edin diyoruz. ABD’deki araştırmaya göre sosyal izolasyon en önemli tedbir. Böylece yüzde 75 başarılı olunabilir.

Sokağa çıkma yasağı olacak mı?
Sokağa çıkma yasağıyla ilgili tam izolasyon her zaman gündemimizde. Şu anki tedbirlerle sosyal izolasyonu tam olarak sağlayamazsa, salgının önüne geçebileceğimizi düşünmezsek, en yüksek tedbiri alabiliriz.

Yaşlılarımıza koyduğumuz yasak olumlu sonuç verdi
96 bin yaşlımıza ilk iki gün ‘evlerinize girin’ uyarısı verdik. İlerleyen günlerde bu sayı 500-600’a düştü. alınan karar olumlu sonuç verdi.

Yeterli maske var mı?
Şuanda 69 firmayla hem maske hem tulum için anlaşma imzaladık. Sırada bekleyen firmaar var. Türkiye’deki üretimde bir sıkıntı yok. Sağlık Bakanlığı’da bunu ifade etti. Fahiş fiyatlarla ilgili ciddi çalışmalarımız var. İyi birimler oluşturduk. Sahte ürün ve fahişçileri denetliyoruz. Fırsatçılık yapmayı günah addediyoruz ve bu bir suç. Gerekli bütün adımları uyguluyoruz. Sadece maske üretmek değil üreten maskenin kumaş fiyatı da yükseltmeye başladı. İlgili firmalarla toplantı yapıldı. Gün bu meseleyle ilgili birlik olma günüdür.

Yaşlılar için seferber olundu
Dünyanın hiçbir ülkesinde yaşlıların ihtiyaçlarını evde karşılayan yok. Onlar gönüllülerle yapıyorlar. Biz güvenlik güçlerimizi görevlendirildi. Vefa Destek hattımıza gelen 360 bin talebin 320 bini karşılandı. urum ve kuruluşlarımızla ortak bir çalışma yapıyoruz. Tüm çalışan arkadaşlarımıza çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum.

Sosyal medyada korona provokasyonu
2 bin 551 bin provokatif hesap tespit edildi, 449’una işlem yapıldı. Bizim bulamayacağımız kimse yok. Hesapların yüzde 70’i FETÖ ve PKK bağlantılı. Otobüs duraklarında bayılan, ayılan korona oldu diyen hesaplar videolar var. Bunu yapanlar kadar bunu yayanlar da suçlu. AYM sosyal medya paylaşımlarına ifade özgülüğü diyor. AYM’nin kararları bizi gönülsüzleştirmektir, iştahımızı kapatıyor. Ben siber alemde sörf yapıyorum ve gerekli yerlere bildiriyorum. Kimse bunlara itibar etmesin.

Sınırdaki göçmenlerin geçişleri sürüyor
Sınırdaki 148 bin kişi karadan, 2 bin 390 kiş denizden geçti. Binlercesi Yunan sınırında bekliyor. Biz onların yemek, su, kıyafet, dezezenfektan maske gibi

tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle Meriç Nehri üzerinden geçişler sürüyor.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku