Dijital Medya Platformu

BİLSEM Merkezlerinde Sağlık Çalışanlarına Maske Üretilecek

0 261

Dünya´da olduğu gibi Ülkemizde de etkisini göstereren Coronavirüs salgını tedbirlere kapsamında Artuklu Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezinde yüz koruyucu siper maske üretilmeye başlandı.
Mardin´de yaklaşık 5 yıldır faaliyet gösteren Artuklu Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi AR-GE çalışmalarını tamamlayarak, sağlık çalışanlarına yönelik ilk yüz koruyucu siper maske üretimine başlandı.
Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Artuklu Prof. Dr. Aziz Sancar Bilsem´de ve Midyat Bilsem´de” ayda 800 civarında yüz koruyucu siper maske üretebileceklerini söyledi.
Açıklamasının devamında Sümer, “Yeni yatırımlar yaparak üretim kapasitemizi artırarak, üretilen siperleri fedakârca çalışan sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaştırmaya çalışacağız. Sağlık İl Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde süreci yönetiyoruz. Dolayısıyla ürünleri piyasaya vermemiz söz konusu değil. Ürettiğimiz maskeleri Sağlık İl Müdürlüğümüze teslim ederek, onlar da sağlık çalışanlarına dağıtacaklar. Böyle bir çalışmanın yapılması son derece gurur vericidir. Sürece katkı sunan, BİLSEM´lerde görev alan yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Kurum Müdürü Ahmet Gönenç ise; “Sağlık İl Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, özellikle sağlık çalışanları için büyük önem arz eden yüz koruyucu siperlerin üretiminde sıkıntılar yaşandığını öğrendik. Bu durumu gözönünde bulundurarak biz de BİLSEM´de yüz koruyucu siper üretimine başladık. Bir adedi yaklaşık 2 saatte üretilebilen ve kurumuzdaki 3D yazıcılarla ile sürdürdüğümüz üretim, ilerleyen günlerde 3D yazıcılarımızın artmasıyla birlikte üretimide hızlandırarak, artıracağız. Üretilen yüz koruyucu siper maskeler, gece gündüz fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına dağıtılacaktır” ifadelerini kullandı.
Kurumda görevli Bilişim ve Robotik öğretmeni, Muhammet Bilem; ” Kurumda etkinlik ve proje tabanlı eğitimler veriyoruz. Özel yetenekli öğrencilerimize 3D yazıcı eğitimleri veriyoruz yıllardır. Siper maskeleri de 3 boyutlu yazıcılarımızla yazılımlarını yapıp Plan denilen bir malzeme ile üretiyoruz.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku