Dijital Medya Platformu

LGS SADECE BİRİNCİ DÖNEM MÜFREDATINDAN YAPILACAK

0 253

7 Haziran 2020’de yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınavdan öğrencilerin yalnızca birinci dönem müfredatından sorumlu olacakları belirtildi.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 81 İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda öğrencilerin 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sadece birinci döneminin sonuna kadar işlenen müfredatta yer alan konulardan sorumlu olacakları karara bağlandı.

Açıklamada, yeni kararla okulların tatil süresinin 30 Nisan’a kadar uzatıldığı hatırlatılarak, “Buna göre uzaktan eğitimle öğrencilere destek sağlandığını, bu sene LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin bu sınavla ilgili kaygı düzeylerini en aza düşürmek istenmektedir. Ölçme ve değerlendirme süreçlerini iyileştirmek için danışmanlık yapan ve alanında deneyimli akademisyenlerin yer aldığı, ayrıca genel müdürlerin de bulunduğu bir bilimsel kurulun başında Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in başkanlık ettiği” ifade edildi.

Yüz yüze eğitimi yapılmayan konulardan LGS’de soru sorulmayacağı konusunda vurgu yapılan yazıda, bilindiği üzere ikinci dönemde bir ay kadar bir süre yüz yüze eğitim imkanı oldu. Ancak şubat ayında Elazığ ve Malatya depremlerinde de o bölgedeki öğrencilerimiz okullara gidemediler. İkinci dönem derslerinin telafisi için gerekli sürenin LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği şeklide değerlendirildi.

LGS sınav takviminde bir gecikme halinde öğrencilerin kaygılarının daha da artmasının muhtemel olabileceğine dikkat çekilerek,”Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020’de yapılacak LGS’yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini takip edeceğiz.

Gerekirse önümüzdeki haftalarda durumu bir daha değerlendiririz. Ancak şu an için sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak” açıklaması yapıldı.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku