Dijital Medya Platformu

Bakan Pekcan: 7 bin 400 firma daha İnceleme altında, savunmalarını İstedik

0 236

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınını devam ederken, fahiş fiyat uyguladığı iddia edilen 7 bin 400 firmanın inceleme altına alındığını açıladı. Söz konusu firmalardan savunma istediklerini belirten Pekcan, “10 katına kadar ceza verme yetkimiz var” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, A Haber yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sosyal hayatın yanında ticari hayatı da etkilediğine işaret eden Pekcan, “Bütün dünya gibi biz de bundan etkilendik, bizim ticaretimiz de etkilendi. Esasında böyle bir dönemde (mart ayı) 13,4 milyar dolarlık ihracat yapmış olmak da büyük başarı, lütfen bunu göz ardı etmeyelim.” diye konuştu.

Kovid-19’dan çok etkilenen ülkelerle ticaret geriledi
Pekcan, Türkiye’nin ihracatta bu yıla iyi bir başlangıç yaptığını anımsatarak, “Ocak-şubat ayında Çin’in iki aylık ihracatı yüzde 17’den fazla düştü, Norveç’in yüzde 12, Brezilya’nın yüzde 9 geriledi ama Türkiye’nin ocak-şubat ihracatı yüzde 4,1 arttı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Irak ile ticaretinin bu süreçte yüzde 45 azaldığına dikkati çeken Pekcan, şöyle devam etti:

“İtalya ve İspanya’ya ticaret yüzde 40 azaldı, Fransa’ya yüzde 31, İran’a yüzde 80, Almanya’ya yüzde 16, İngiltere’ye yüzde 11 düştü. Bunlar bizim ihracatımızın yüzde 50’sini gerçekleştirdiğimiz ve Kovid-19’dan etkilenen ülkeler. Toplam ihracattaki 2,9 milyarlık azalmanın 2,4 milyar doları, yüzde 85’lik kısmı bu ülkelerden oluşuyor. Elbet bu süreçten biz de dünya da çıkacak, biz bütün ihracatçılarımızla beraber o güne hazır olacağız.”

İhracatın kesintiye uğramaması için başlattıkları temassız ihracat çalışmalarına ilişkin bilgi veren Pekcan, bu sistemle Habur Gümrük Kapısı’nda 1342 araçlık geçişe ulaştıklarını söyledi. Pekcan, şoför, konteyner veya dorse değişimine dayanan bu sistemi Kapıkule Gümrük Kapısı’nda da uyguladıklarını, böylece kapıda oluşan 50 kilometrelik tır kuyruğunu bitirdiklerini bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku