Dijital Medya Platformu

Türkiye’den 5 ülkeye daha yardım

0 249

Koronavirüs salgınından etkilenen ancak tıbbi malzeme konusudna yetersiz olan birçok ülkeye yardımını esirgemeyen Türkiye, Balkan ülkeleri için de harekete geçti. Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’nda hazırlanan askeri kargo uçağı, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya maske, tulum ve tanı kitleri gönderilmek üzere yola çıktı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını 130’dan fazla ülkede görüldü. Virüsten korunmak için önlemleri en üst düzeye çıkarılırken, başta Avrupa’da tıbbi malzeme konusunda büyü sıkıntı yaşıyor. Ülkeler arasında maske savaşı yaşanıyor.

Yardım kolilerinin üstünde Mevlana’nın sözü yer aldı.
Maske savaşları sürüyor: Almanya parasını ödediği maskeleri ABD’nin el koyduğunu iddia etti

Maske savaşları sürüyor: Almanya parasını ödediği maskeleri ABD’nin el koyduğunu iddia etti

Avrupa’ya da destek olduk
Salgını en kontrollü şekilde yöneten Türkiye ise pek çok ülkeye tıbbi malzeme desteğini sürüdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda AB’nin tek bir maske yollamadığı İtalya ve İspanya’ya koli koli yardım gönderen Türkiye, 5 ülkeye daha destek oluyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Balkan ülkeleri için maske, tulum ve tanı kiti hazırladı. Askeri personel tarafından paketlenen sağlık yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı’na getirildi. Kargo paketleri üzerinde Türkiye ve yardım gönderilen ülkelerin bayrakları ile Hz. Mevlana’nın, ‘Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var’ sözleri yer aldı. Ayrıca paketler üzerinde ‘Türkiye’den sevgilerle’ notuna yer verildi.


İlk durak Belgrad
Kargo paketleri, askerler tarafından askeri kargo uçağı A400 M’ye yüklendi. Uçak, daha sonra Ankara’dan havalandı. Uçak, önce Sırbıstan’ın başkenti Belgrad’a, ardından Saray Bosna, Karadağ, Üsküp ve Priştine’ye giderek yardım malzemelerini teslim edecek.

Türkiye’den İspanya ve İtalya’ya tıbbi yardım: Paketlerin üzerindeki yazı dikkat çekti
Erdoğan talimat vermişti
Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter ‘dan yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla @saglikbakanligi tarafından hazırlanan maske, tulum ve tanı kitleri TSK’ya ait uçak ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırılacak” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku