Dijital Medya Platformu

Sokağa Çıkma Yasağı Neden O Saatte Duyuruldu Eleştirilerine Bakan Soylu’dan Yanıt

0 636

İçişleri Bakanlığı’nın aralarında Mardin’in bulunduğu 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta 2 gün uygulanacak sokağa çıkma yasağı kararını geç saatlerde açıklaması tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de halkın market ve fırınlara akın etmesine  ve günlerdir korunmaya çalışılan sosyal mesafenin bir gecede yok edildiği eleştiri ve tepkilere neden olmuştu.

Yasağın başlamasına iki saat kala ilan edilmesiyle birlikte Mardin’de halk market ve fırınlara akın etmiş ve buralarda uzun kuyruklar oluşmuştu. Sokağa çıkmayıp sosyal mesafeyi korumaya çalışan ve evinde kalan insanlar ise sosyal medya üzerinden hem kararın ilan edildiği saati hem de bu mesafeye uymayan kişileri eleştirip tepkilerini göstermişti.

İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu “Sokağa çıkma yasağı neden o saatte duyuruldu?” sorusuna yanıt verdi.

 Bakan Soylu, özel bir haber kanalında sokağa çıkma yasağının duyurulması için neden o saate kadar beklendiği sorusuna “Erken saatte açıklasaydık, bazı ülkelerde gördüğümüz, izlediğimiz gibi marketlere akın olsaydı daha mı iyi olacaktı?” yanıtını verdi.

Bakan Soylu, “Sokağa çıkma yasağının duyurulması için neden o saate kadar beklendi?” sorusuna “Yasak kararını açıklayan ülkelerin hangi saatte aldıklarını hatırlıyor musunuz? Tecrübe önümüzde, erken saatte açıklasaydık, bazı ülkelerde gördüğümüz, izlediğimiz gibi marketlere akın olsaydı daha mı iyi olacaktı? Yağmalarcasına marketlerden tuvalet kağıtlarına, gıda malzemelerine nasıl hücum edildiğini bir hatırlayın. Böyle bir ortam çok daha mı iyi olurdu, yoksa daha mı kötü olurdu?” diye konuştu.

Açıklamasının devamında “İtalya sokağa çıkma yasağını hangi saatte ilan etmiş hiç baktınız mı?” sözlerine yer veren Bakan Soylu, önceki gece yarısı 1-1,5 saat içinde marketlere akın eden insan sayısının da öyle abartılacak boyutta olmadığını belirtti. Soylu, “Bunu tespit edebiliyoruz, 250 bin kadar insan hareketi görüldü, o da kısa sürede durdu” diyerek konuyla ilgili sözlerini noktaladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku