Dijital Medya Platformu

Koronavürüs Uluslararası Ticarete Yeni Bir Boyut Kazandırdı

0 59

Yeni tip Koronavürüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında Türkiye ile Irak arasında gerçekleşen ticaretin daha fazla zarar görmemesi adına Habur Sınır Kapısında yeni formüller geliştirildi. 

Türkiye’nin en büyük ve en işlek sınır kapılarından biri olan Habur Sınır Kapısında yapılan giriş çıkışlarda (Kovid-19) salgını kapsamında yeni boyutlar kazandırılarak, Habur Sınır Kapısı ile İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasında temassız ticarete başlandı.

 

İki ülke sınır kapıları arasında Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri nedeniyle oluşturulan tampon bölgede konteyner, dorse ve şoför değişimi temassız gerçekleştiriliyor. Koronavirüs salgınına rağmen Habur Sınır Kapısı ile İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasında temassız ticaret, 3 noktada 3 farklı şekilde yapılıyor. Şoför değişimi yapılan birinci köprüde Türk şoförleri araçlarını belli bir noktaya kadar sürdükten sonra şoförler araçtan inerek burada bulunan sağlık ekipleri tarafından araçlar ilaçlandırılıyor. Köprüde hazır bekleyen aynı firmaya ait Iraklı şoförler ise araca binerek araçları karşıya geçiriyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında, 1 Mart 2020’den itibaren Habur Sınır Kapısı ile Irak’ın İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasındaki tampon bölgede oluşturularak, yapılan giriş çıkışlar  temassız yapılıyor. Habur Gümrük Müdürlüğü verilerine göre, Mart ayından bu yana Irak’tan Türkiye’ye 44 bin 60 yük taşıyan araçla giriş yapılırken, Türkiye’den Irak’a 39 bin 610 araçla yük taşındı. 

Habur Sınır Kapısı ile İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasında temassız ticaret, 3 noktada 3 farklı şekilde yapılıyor. Habur Sınır Kapısında gümrük personelinin yanı sıra Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve sağlık ekipleri de hazır bulunuyor. Şoför değişimi yapılan birinci köprüde Türk şoförler, belli bir noktaya kadar araçlarını sürdükten sonra dorselerini belirli bir sıraya göre dizerek ayrılıyor. Daha sonra dezenfekte edilmiş araçları köprüde bekleyen aynı firmaya ait Iraklı şoförler sırayla gelerek araçlarına dorseyi monte edip teslim alıyor. Üçüncü nokta da Iraktan gelen araçlar için ayrılmış durumda. Iraklı şoförler, araçlarını güvenlik noktasına kadar getiriyor ardından araç kontak anahtarını bırakıp yaya olarak köprü üzerinden tekrar geri dönüyor. Araç içi dezenfekte edilmesinin ardından Türk şoför, dorsenin dezenfekte edileceği noktaya aracı sürüyor. Püskürtme yönetimi ile dorsenin tamamının dezenfekte edilmesinin ardından araçlarla yurda giriş yapılıyor. 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurul Üyesi ve Bölge Sorumlusu Mehmet Tahir Aydoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Habur Sınır Kapısı’nın Orta Doğu’ya açılan sınır kapısı olma özelliği taşıdığını belirterek, “Habur Sınır Kapısında 1 Mart’ta temassız ihracata geçildi. Eskisi gibi olmasa da ibre yukarı doğru seyrediyor. Biz ihracatçılar olarak memnunuz. Bizi en çok memnun eden durum ise Irak’taki piyasayı başka ülkelere kaptırmamaktır. İnşallah daha güzel günler bizleri bekliyor” temennisinde bulundu

Aydoğan, “Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında gümrük sahası içinde kurulan 22 sahra çadırında 6 ambulans ile 42 kişilik sağlık personeli görev yapıyor. Yabancı uyrukluların yurda girişine izin verilmezken, Irak’tan gelen Türk vatandaşları, sahra çadırlarında sağlık kontrolünden geçiriliyor. Şüpheli durumlarda ise 24 saat gözetim altında tutulan kişiler, sahra odalarında bekletiliyor” ifadelerini kullandı.

Gümrük kapısında yapılan uygulamadan memnun olduğunu belirten Türk şoförlerinden Resul Ağar ise, “Temassız ticarette Habur Sınır Kapısı’nda çok sıkı dezenfeksiyon işlemi yapılıyor. Irak’tan gelen şoförlerle aramızda mesafe bulunuyor. Dorseyi bırakıyorlar, biz de takıp dönüyoruz. Daha sonra ilaçlama yapıyorlar. Ondan sonra da gidiyoruz. Bu şekilde yapılan uygulamadan memnunuz” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku