Dijital Medya Platformu

MAÜ, PANDEMİ DÖNEMİNDE İZLEDİĞİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI

0 253

Koronavirüs (KOvid-19) salgını tedbirleri kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi pandemi dönemi öncesinde ve sonrasında izlediği yol haritasını açıkladı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından yapılan yazılı açıklamada, pandemi dönemi başlamadan güçlü bir öngörüyle hareket ettiklerini belirterek, henüz Tükiye’de vaka tespiti bulunmadan önce öğrencileri, idari ve akademik personeli psikolojik olarak pandemi sürecine hazırladıklarını söyledi.

Üniversite olarakbütün öğrencilerimize Covid-19’dan korunmanın yolları hakkında sınıf ortamında rehberlik yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Konu hakkında, halkımıza da açık olan geniş katılımlı konferanslar ve bilgilendirici etkinlikler düzenlenledik. Yeterli miktarda koruyucu malzeme temin eden yönetimimiz, hassas, kırılgan gruplar olan hamile, engelli veya kronik hastalığı bulunan çalışanlarımızada esnek çalışma seçeneği sunduklarını belirtti.”

Açıklamasının devamında Özcoşar, “Aynı zamanda, yüz yüze eğitim yapma şartlarının ortadan kalkabileceği ihtimalini de dikkate alarak, ünivesitemizin bünyesinde bulunan Uzaktan Eğitim Merkezi (MAUZEM)’in teknik altyapısını güçlendirerek kurumun uzaktan eğitim yapma kapasitesini 13 bin kullanıcıya çıkardık. Ayrıca dokuz fakülte, iki lisansüstü eğitim enstitüsü, üç yüksekokul, sekiz meslek yüksekokulu bulunan Üniversitesitemizde, 2019-2020 Bahar Yarıyılı akademik programı gereği bütün eğitim kademelerinde okutulması gereken toplam 2 bin 550 dersten 2 bin 506’sını, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitim yoluyla vermeye başladık. Bu derslerin 2 bin 500’ü canlı sınıf uygulaması şeklinde öğretimi yapılmaktadır ki bu durum, pandemi ve uzaktan eğitim koşullarında takdire şayan bir başarıdır” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesinin uzaktan eğitimde sağladığı yüksek katılım düzeyi ve gösterdiği başarı, köklü üniversitelerimizle yarışır düzeydedir diyen Özcoşar, “Toplam kayıtlı öğrencilerinin yüzde 95’inin uzaktan eğitimden yararlandığı kurumda, aynı zamanda, akademik ve sosyal faaliyetler de çeşitli dijital platformlar üzerinden etkili bir şekilde devam etmektedir. Üniversitenin, #evdeüniversite etiketiyle başlattığı ve http://www.artuklu.edu.tr/evdeuniversite linkinden ulaşılabilen dijital ortamlardaki akademik ve sosyal çalışmaları kapsamında, 8 Nisan 2020 tarihinden şimdiye kadar, seçkin bilim insanlarının katıldığı bilimsel etkinlikler düzenlenmiştir. Pandemi şartlarında hayata anlam ve dinamizm kazandıran, toplumu bilgilendiren ve moral aşılayan bu tür çalışmalar vatandaşlar tarafından da ilgi ve takdirle karşılanmakta ve büyük bir dikkatle takip edilmektedir. MAÜ, çok da uzun sürmemesini temenni ettiğimiz bu sürecin sona ereceği tarihe kadar bu programlara devam etmeyi planlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku