Dijital Medya Platformu

Ramazan ayında türbe ziyareti yapılabilecek mi? Karar verildi

0 264

Ramazan ayında türbe ziyaretlerine izin verilecek mi? Ramazan ayında türbeler açık olacak mı? Koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul’daki türbeler ile ilgili karar verildi.

Ramazan ayında türbe ziyareti yapılabilecek mi? Vatandaşlar bu sorunun cevabını merak ediyor. İşte detaylar.

Yeni tip koronavirüs salgını önlemleri nedeniyle bu ramazanda İstanbul’daki türbelerin ziyaretine izin verilmeyeceği açıklandı.

Ramazan ayının manevi atmosferinin yoğun olarak yaşandığı camilerde teravih ve cemaatle namaz da bu yıl salgın sebebiyle kılınamayacak.

İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 117 türbe bulunuyor. Padişahların tahta çıkarken kılıç kuşandığı Eyüp Sultan Türbesi, Fatih Sultan Mehmet türbesi, Kanuni Sultan Süleyman türbesi, Hürrem Sultan türbesi, Aziz Mahmud Hüdayi türbesi, Oruç Baba türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi Yahya Efendi’nin Beşiktaş’taki türbesi, Hazreti Yuşa türbesi ve ‘Vefa’ semtinin isim babası Ebul Vefa Hazretleri’nin türbesinin de bulunduğu birçok özel mekan, İstanbul’da özel dini günlerde ve ramazan ayı süresince ziyaretçi akınına uğrayan mekanlar arasında yer alıyor.

Vatandaşların ziyarette bulunup dua ettiği ve oruçlarını açtıkları türbeler, bu ramazan ayında yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle kapalı olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda tüm müze ve ören yerleriyle türbeleri 30 Nisan’a kadar kapatıldı. Türbelerin normalleşmenin yaşanması beklenen ramazan ayı sonuna kadar ziyarete kapalı kalması, bu sürenin de değerlendirilerek uzatılması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku