Dijital Medya Platformu

Vatandaş Sebze Meyve Fiyatlarına Tepkili

0 255

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşanan sokağa çıkma yasağı ile Ramazan ayı’nın başlamasıyla birlikte her alanda olduğu gibi meyve, sebze, gıda ve temizlik ürünlerinde fiyat patlaması yaşandı.

Mart ayından itibaren Türkiye genelinde olduğu gibi Mardin’de de etkisini göstermeye başlayan Koronavirüs nedeniyle yaşanan dört günlük sokağa çıkma yasağı ve oruç ayının gelmesiyle birlikte özellikle meyve, sebze, gıda ve temizlik ürünlerinde fiyatlar tavan yaptı.

Bir yandan ilan edilen sokağa çıkma yasağı diğer yandan mubarek Ramazan ayının başlamasıyla birlikte vatandaşlar, marketlere ve semt pazarlarına akın etti. Aşırı fiyatlara tepki gösteren vatandaşlar, “Meyve sebzelerde inanılmaz bir fiyat artışıvar. Geçen haftaya nazaran bu hafta günlük zaruri ihtiyaç olarak kullandığımız meyve sebzelerde gözle görülür bir fiyat artışı var. Domates 3 liradan 7 liraya, Salatalık 2.5 liradan 5 liraya fırlarken Biber ve Limona ise dokunmak mümkün değil. Bu gibi günlerde kenetlenmemiz gerekirken tam aksine bencillik duygularımız daha çok öne çıkmaya başladı. En azından çarşı ve pazarlarda bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Malum korona ile birlikte birçok aile işsiz ve gelirsiz kaldı. Bugibi ailelerinde alışveriş yapabilmeleri için fiyatların makul bir seviyeye çekilmesini istiyoruz” çağrısında bulundu.
Pazarcıların sokağa çıkma yasağını ve Ramazan ayını fırsata çevirdiklerini belirten vatandaşlar, “Yetkililerden bu gibi yerlerin gün aşırı denetlenmesini ve bu zor günlerde fırsatçılık yapanlara göz yumulmaması gereken cezaların uygulanmasını istedi.
Öte yandan pazarlarda güvenlik timleri ve zabıtanın önlem almasına rağmen bazı vatandaşların hala sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü. Birbirlerine yakın yürüyen ve alışveriş yapan vatandaşlar kendilerini tehlikeye attıyor denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku