Dijital Medya Platformu

Trafik Işıkları Kim İçin Yanıp Sönüyor

0 235


Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında ilan edilen dört günlük sokağa çıkma yasağı ile birlikte evde kalan vatandaşlar, bununla birlikte araçlarınıda otoparklara çekmek zorunda kaldı.
Mardin’in de aralarında bulunduğu 30 Büyükşehirde ilan edilen sokağa çıkma yasağı kapsamında caddeler boş kalırken, caddeler üzerinde bulunan trafik ışıkları gece gündüz boşa yanıp sönmesi beraberinde büyük enerji kaybınıda getiriyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de de ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte araç tarfiğinden mahrum kalan caddelerde bulunan trafik ışıkları boşa yanıp söndüğü tespit edildi. Koronavirüs nedeniyle ekonomik olarak zor bir süreçten geçerken şehir genelinde yanıp sönen binlerce trafik ışıkları beraberinde büyük maliyetlet getiriyor.
Trafik ışıklarında 60 W’dan 150 W’a kadar değişik güçlerdeki akkor flamanlı lambalar kullanılıyor. Trafik sinyalizasyonunda kullanılan akkor flamanlı lambaların ilk kurulum maliyeti düşük ama harcadığı enerji ve bakım maliyeti yüksek olduğudur. Hal böyle iken bu lambaların 24 saat esasına göre düşünüldüğü zaman hergün beraberinde büyük maliyetler getirdiği ifade edildi.

Vatandaşlar ise israfa mahal vermemek adına özellikle devlet kurumlarında elektrik butonlarının altında buluan ‘Lüzumsuzsa Söndür’ ifadesinin trafik ışıklarında da uygulanmasını istedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku