Dijital Medya Platformu

Nisan Yağmurlarında Ramazan Bereketi

0 230

Nisan ayının son günlerini yaşadığımız bu günlerde Mardin’de hala hava sıcaklığının mevsim normallerin altında seyrederken, yağışlarda ise geçen yıla oranla gözle görülebilir bir artma meydana geldiği gözlendi.

Mardin’de Nisan ayı yağış ortalaması bu yıl 147.7 mm iken geçen yıl Nisan ayı yağış ortalaması 145.7 mm olarak görülmüştü. Yağışlarda normaline göre yüzde 94 artma meydana gelirken, bölgede Nisan ayı yağışlarında son 40 yılın en yüksek ikinci yağışlarını aldı.
Mardin’de hava sıcaklığı son günlerde 8 ile 14 derece arasında değişmeye devam ederken, hava tahmin raporlarına göre Mardin’de Nisan ayı 14 gün güneşli, 6 gün uzun süre yağışlı ve 10 gün yağışsız, bulutlu geçeceği tehmin ediliyor. Havaların serin geçmesi oruç tutan vatandaşlarıda rahatlattığı görüldü.

Nisan yağmurları, Nisan ayının 14’ün de başlar ve Mayıs ayının 14’ün de sona erdiği ve yaklaşık bir ay sürdüğü ifade edilirken Nisan yağmurları kış mevsiminde doğada biriken kir ve mikropları temizleyerek, toprağın altına alıyor. Buda Nisan yağmurlarının doğaya ve insana ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir. Yağışların ardın oluşan kartpostallık manzaraları ölümsüzleştirmek için vatandaşların cep telefonlarına sarıldığı gözlendi.
Ekin buğday, arpa ve mercimek için nisan ayında yağan yağmurların faydalı olduğu ifade edilirken, Mardin’in tahıl ambarı olarak bilinen Mezopotamya ovasında ekinlerin yeşermesini bekleyen çiftçilerin yüzünü güldürdü. Yağışlar böyle devam ederse hesat mevsiminin hububatta beretli bir verim beklendiği kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku