Dijital Medya Platformu

Coronaya Rağmen Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

0 28

Yaklaşık 3 yıl önce başlayan ve 20 tarihi çarşıyı kapsayan ‘Tarihi Mardin Çarşılarının Peyzaj Alanlarının Islahı, Sokak Sağlamlaştırılması ve Restorasyon Projesi’ koronavirüs salgınına rağmen aralıksız devam ediyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, GAP Bölge İdare Başkanlığı ile Dicle Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle finanse edilen proje; Şeyh Çabuk Camii sokağı, Ulu Camii Sol Aksı, Zahireciler ve Hasan Ammar çarlarından sonra Revvaklar Çarşısıyla restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Mardin Turizmine büyük katkısı olacak olan ‘Tarihi Mardin Çarşılarının Peyzaj Alanlarının Islahı, Sokak Sağlamlaştırılması ve Restorasyon Projesi’ çalışmaları kısa sürede bitirilip yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulması hedefleniyor.
Tarihi Cumhuriyet Çarşısıyla son bulacak olan projede 20 tarihi çarşının yıkılmış ve tahrip olmuş yapılar ayağa kaldırılarak, şehrin merkezindeki tarihi çarşıların tekrar canlanmasını sağlayacak. İkinci etap çalışmalarıya bu çarşıların tarihi Mardin dokusuna uygun camekan, vitrin, tente, tabelalar yapıldı, yapılıyor. Sıvalar, harçlar sökülerek geleneksel malzemeler ile işyerleri yeniden derz ediliyor.

10 milyonluk bir yatırımı kapsayan ‘Tarihi Mardin Çarşılarının Peyzaj Alanlarının Islahı, Sokak Sağlamlaştırılması ve Restorasyon Projesi’ çalışmaları 2021 yılına kadar sarkacağı tahmin ediliyor.
Çalışmları yakından takip eden çarşı esnafı, çalışmaların yavaş ilerlediğini belirterek, DEDAŞ tarafından yürütülen enerji nakil hatlarının yer altına alınması çalışmalarında yapılan kazıların üstü harçla geçilmediği için oluşan toz ve çamurladan yakınarak;
“Projenin devamında tarihi Mardin’in dokusunu bozan ve çirkin görüntülerin oluşmasına sebebiyet veren betonarme binaların bir an evvel yıkılarak, Mardin’in genel anlamda eski silüetine kavuşmasını istedi.”

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku