Dijital Medya Platformu

Covid-19 Test Laboratuvarına MAÜ’den Akademik Destek

0 248

Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenlerinin destekleri ileMardin Devlet Hastahanesinde kurulan Covid-19 test laboratuvarı, hizmet vermeye başladı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını nedeniyle ülkemizin aldığı tedbirler ile birlikte sunduğu sağlık hizmetlerine, tüm kurumlar gibi Mardin Artuklu Üniversitesi de ilk günden beri destek vermeye devam ediyor.

Mardin Devlet Hastanesi, pandeminin tespiti ve bulaş riskini izole etmek maksadıyla; test sayısının artırılması, hızlı vaka tespiti ve karantina süreci ile virüsün yayılmasını önlemek amacıyla ekip oluşturarak (PolymeraseChainReaction) PCR laboratuvarını kurdu.

Mardin Devlet HastahanesiBaşhekimi Uzm. Dr. Alpay Tuncar tarafından oluşturulan ve PCR laboratuvarınınkurulmasında büyük emek sarf eden ekipte; Mardin Artuklu ÜniversitesiSağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür YardımcısıÖğretim Görevlisi M. Yunus Emre ile Dr. ÜmmügülsümTükenmez Emre, Mardin Devlet HastanesiTıbbi Laboratuvar Mikrobiyoloji uzmanlarından Uzm. Dr. Erkan Sanmak ve Uzm. Dr. Mahmut CelelettinÜner’in yer aldığı bildirildi.

Mardin Devlet hastanesinde Covid-19 testlerinin yapılabilmesi adına PCR laboratuvarının kurulması için düğmeye basıldığını ve bu süreçte temin edilen cihazların kullanımı maksadıyla kendilerinden destek talep edildiğini belirten Öğretim Görevlisi M. Yunus Emre,

“PCR laboratuvarının kurulumu için çalışma başlatıldığını ve benim ile birlikte eşim Dr. Ümmügülsüm Tükenmez Emre’nin çalışmayayardımcı olup-olamayacağımızın sorulması üzerine,PCR cihazını kullanmayı bildiğimizi ve büyük bir memnuniyetle tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi söyledik. Böylelikle kurulan ekip ile birlikte koordineli bir çalışma başlattık.”dedi.

Diyarbakır Gazi YaşargilEğitim ve Araştırma Hastanesinde yer alan PCR laboratuvarınıyerinde inceleyerek çalışmalara başladıklarını belirten Öğr. Gör. Emre, ekibin özverili çalışmaları sonucunda bir ay gibi kısa bir sürede kirli ve temiz alanlardan oluşan iki aşamalı PCR laboratuvarının Mardin Devlet Hastahanesinde kurulduğunu söyledi.
Hastahane yönetiminin üstün çabaları ile kısa sürede oluşturulan Laboratuvarın test kabulüne başladığını ifade eden M. Yunus Emre,
“Laboratuvarın Mardin’e hayırlı olmasını ve laboratuvar sayesinde çok daha kısa sürede konulan tanının tedavi sürecine katkıda bulunmasını diliyoruz.” dedi.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku