Dijital Medya Platformu

Mardin’de psikososyal destek hattı 2 bin kişiye hizmet verdi

0 239

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde korona virüsle mücadele kapsamında kurulan psikososyal destek hattı ile 2 bin kişiye destek sağlandı.

Sağlık Bakanlığının yeni tip korona virüsle mücadele sürecinde ruhsal olarak etkilenenlere destek için devreye aldığı psikososyal destek hattına, Mardin’de 2 ayda, aralarında sağlık çalışanlarının bulunduğu 2 bin kişiye destek sağlandı. Destek hattına her yaş grubunda çağrıların geldiğini anlatan İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, korona virüsten ruhsal olarak etkilenenlere her türlü desteğin sağlandığını söyledi.

Psikososyal destek hattının hem vatandaşların hem de sağlık çalışanlarının her türlü psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını gidermek üzere çalışmalarına devam ettiğini aktaran Yavuz, “Psikososyal destek hattı, mart ayında hizmet vermeye başladı. Yapılan çağrılarda önce hastanın veya başvuran vatandaşın durumu hakkında bilgiler alınıyor. Vatandaşımızın veya hastanın sosyo-demografik özellikleri, kimlerle yaşadıkları, şu anki mevcut işleri ve günlük rutinleri ile daha önce bir psikiyatrik rahatsızlık geçirip geçirmedikleri sorulmaktadır. Destek hattına her yaş grubundan çağrılar geliyor. En çok çağrı ise 30 ila 65 yaş arasından geliyor.

Psikologlarımızın genel tavsiyeleri vatandaşların her gün yapmış oldukları günlük rutinlerini sürdürmeleri, korku ile paniğe yol açabilecek durumlardan uzak durmaları ve stres yaşamadan hayatlarına devam etmeleri şeklindedir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku