Dijital Medya Platformu

Beş Gün Sonra Devreye Giriyor

0 277

Türkiye’nin vizyon projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılan Ilısu Barajı Hidroelektrik Santralinde yer alan altı türbinin birincisi 19 Mayıs 2020 tarihinde devreye giriyor.

Ilısu Barajında Ağustos 2019 tarihi itibarıyla su tutulmaya başlanmış ve baraj gölünde su seviyesi 114 metreye, biriken su miktarı ise 7,6 milyar metreküpe ulaştığı ifade ediliyor.

TEİAŞ tarafından yapılan Ilısu Barajı’nın 380 kV Şalt Sahasının enterkonnekte sistem bağlantıları neticesinde 19 Mayıs 2020 tarihinde devreye girecek olan 1. Türbinde üretilecek enerji ulusal şebekeye aktarılacak. 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip barajda su seviyesi 12 metre daha yükselecek.

Ülke ekonomisine yıllık 2,5 milyar lira katkı sunacak barajda, 10,5 milyar metreküp su depolanacak. 1200 megavat kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4,12 milyar kilovatsaat enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban’dan sonra ülkenin en büyük 4. barajı olacak. Ilısu Barajı başta Mardin olmak üzere bölge illerinden Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak’ın kalkınmasına büyük katkı sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku