Dijital Medya Platformu

Kredi stoku 3 trilyon lirayı aştı

0 250

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan ticari krediler mart ayında 3 trilyon 23 milyar lira, bireysel krediler 659 milyar lira oldu.

TBB Risk Merkezi’nin “Mart 2020 Bülteni” yayımlandı. Buna göre, üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdikrediler ilk çeyrek sonunda, geçen yılın aynı dönemi kıyasla yüzde 14 artarak3 trilyon 23 milyar liraya ulaştı. Kredi stokundaki artış hızı ivme kazandı.

Nakdi kredilerin 2 trilyon 925 milyar lirası bankalar, 49 milyar lirası finansal kiralama şirketleri,27 milyar lirası faktoring şirketleri ve 22 milyar lirası finansman şirketleri tarafındankullandırıldı.

Tasfiye olunacak alacaklar mart ayı itibarıyla 183 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bu alacakların 174 milyar lirası bankalara, 5 milyar lirası finansal kiralamaşirketlerine, 2,6 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 2 milyar lirası da finansmanşirketlerine ait oldu.

Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı martta geçen yılın aynıayına göre 1,3 puan artarak yüzde 5,7 olurken, 2020 yılı başında başlayan gerilemedevam etti.

Ticari krediler 2,4 trilyon lira
Ticari krediler mart ayı itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12artarak 2 trilyon 364 milyar lira oldu.

Krediler içinde imalat sanayii yüzde 28’le en yüksek payı aldı. Payı yüzde 10 veüzerinde olan diğer ana sektörler, toptan ve perakende ticaret, inşaat ve enerji olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör yüzde 11,1’leinşaat sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 9,1’le turizm sektörü takip etti.
Bireysel krediler 659 milyar lira
Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler mart itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 artarak 659 milyar lira oldu. Bireysel kredilerin yüzde 45’ini ihtiyaç kredileri, yüzde 33’ünü konut kredileri, yüzde18’ini kredi kartları ve yüzde 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu.

Aynı dönemde, bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı 0,4 puan düşerekyüzde 3,7’ye geriledi.
Bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 1,2 milyon kişiartarak 32,2 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 21 bin lira düzeyindegerçekleşti.

114 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi kullandı
Mart ayında 114 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi, 92 bin kişi ilk defa kredi kartıkullandı. Kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 74 bin olurken, 32 bin kişi ise ilkdefa konut kredisi aldı.

Bu dönemde iller arasında en yüksek bireysel kredi bakiyesi İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’da 202 milyar lira, Ankara’da 64 milyar lirave İzmir’de 45 milyar lira bireysel kredi bulunuyor.

Hakkari, yüzde 58’le son12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu. Kişi başına ortalama bireysel kredi(kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Mersinşeklinde sıralandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku