Dijital Medya Platformu

Millet Bahçesi Projesi Neden Bekletiliyor

0 286

30.000 metrekare park alanı rantçıların hedefinde mi?

1997 yılından beri park olarak ayrılan 30.000 Metrakelik alan hala dağlık ve taşlık olarak park yapılacağı günü bekliyor.

22 yıldır çeşitli sayıda belediye başkanı milletvekili ve vali değişmesine rağmen bu parkın yapılmaması kafalarda soru işareti bırakıyor. Çeşitli imar çetelerinin iştahını kabartan bu alanın birilerine peşkeş çekilmesinden endişe eden mahalle sakinleri Vali ve Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman’dan ve Artuklu Belediye Başkanı A.Kadir Tutaşı’ndan bu konuda destek istediklerini belirttiler.

 

Alan hakkında çeşitli iddiaların dolaştığını belirten mahalle sakinleri park olarak ayrılan bu yerin imar revizyonu içerisine alınarak parsele dönüştürülüp birilerine verileceği kaygısı içinde olduklarını ifade ederek, bu konunun takip edilmesi için mahalle sakinlerinin yetkililerle görüşeceklerini kaydettiler.

Kır’atım gazetesi olarak 2008 yılında bu konuyu gündeme getirmiş ancak yetkililerin maddi imkansızlıklar nedeniyle yapılamadığı cevabıyla karşılaşıyorduk. Birinci kayyum döneminde Kamor millet Bahçesini Mardin’e kazandıran Vali Mustafa Yaman’dan ikinci millet bahçesi olacak ve gerçek anlamda bir vizyon gerektiren bu parkın yapılmasını bekliyoruz. Tabi ki siyasi iktidarın da bu konuda ciddi anlamda desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

AK Parti Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ve Cengiz Demirkaya’nın 13 Mart Mahallesinde yer alan bu parkın Cumhurbaşkanımızın “Yeşil ve yaşanabilir şehir” hedefleri doğrultusunda kendilerine miras olarak bırakacakları bir hizmet beklentisi ile karşı karşıya olduklarını belirtmekte fayda vardır. Bu nedenle daha önce yayınladığımız haberi tekrar yayınlayarak vatandaşların beklentilerini tekrar gündeme taşıyoruz.


Bu Proje Yenişehir’e  Rahat Bir Nefes Aldıracak
Kentsel dönüşüm kapsamında 13 Mart Mahallesinde Abdülkadir Tutaşı İlkokulu civarında 29 Dönüm arazi üzerinde yapılması planlanan, projesi 1997 yılında iller Bankası Harita Daire Başkanı Nazmi Arslan ve Mühendis Nevzat Eren tarafından çizilen “Mardin Kent Parkı” hala Mardin’e kazandırılmayı bekliyor.
Dönemin Belediye Başkanı Metin Pamukçu söz konusu park için 1/1000’lik ölçekli harita ve 17.12.1997 tarihinde Mardin Belediyesi Başkanlığı yazısı ile verilen yetkiye göre büro ve arazi kontrolleri yapılarak tasdik edildiğini belirtmişti. (Kır’atım Gazetesi 04.08.2008 tarihli arşivi)
13 Mart Mahallesinde eksikliği hissedilen yeşil alan, spor alanları, kültürel ve sosyal donatı alanlarını içerisinde barındıran bu parkın Mardin’e kazandırılması halinde vatandaşlar için yeni bir yaşam alanı oluşturacağı muhakkaktır. Kentsel tasarım anlamında şehrimiz için çok önemli olan bu park, ayrıca yöneticiler için de bir vizyon teşkil edecektir. Projeye göre park içerisinde sık ağaçlık tampon alan, aktif yeşil alan, oyun alanı, uçurtma alanı, çocuk bahçesi ve park, gölet, sosyal ve kültürel tesisler, spor alanı, botanik parkı, bakı teras, çay bahçesi ve mesire alanı gibi çok yönlü sosyal aktiviteler rahatlıkla yapılabilecek.

Ayrıca arsanın alt tarafında yer alan terkedilmiş taş ocakları ve içerisinde yer alan mağaralar otantik halleriyle ayrıca bir estetik katacaktır. Yeni bir mimari tasarımla bu mağaralar, farklı bir şekilde halkın hizmetine sunulabilir.

Yıllardır bir ağacın gölgesine muhtaç olan Mardin halkı bu parkın yapılmasını Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olan Mustafa Yaman’dan bekliyor. Kayyum atandığı günden bu yana Mardin halkına güzel hizmetler sunan vali Yaman’ın bunu yapacak tek kişi olduğunu belirten mahalle sakinleri, “bu parkı ancak Yaman Vali yapar” diyerek güvenlerini dile getirdiler.
Daha güzel, yeşil, temiz ve yaşanabilir bir Şehir, sürdürülebilir sağlıklı bir çevre oluşturabilmek için kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarını yükseltmek, yükseltmeye yönelik projeler oluşturmak ve bu yönde uygulamalar yapmak; yeşil alanları yaygınlaştırmak amacıyla ağaç ve çiçek dikimi, yeşil alanların bakımı, çocuk oyun grubu ve fitness gruplarıyla ilgili hizmetler geliştirmek belediyelerin en büyük hedeflerinden biridir bu nedenle tarihe tanıklık eden Mardinimize bu parkın kazandırılması ancak bu dönemde mümkündür. Kaynakların emin ellerde olduğu, bu şehirde harcanacak her kuruşun vatandaşın faydası ve iyiliği için kullanıldığına güvenen insanlarımızın bu beklentisini karşılamak artık öncelikle sayın Valinin ve diğer yöneticilerin sorumluluğundadır. Biz gazete olarak 2008 yılında dile getirdiğimiz haberi tekrar ederek üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz ve artık gereğini yapmak yöneticilerimizin uhdesindedir.
(Kır’atım Haber)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku