Dijital Medya Platformu

Başboğa, ‘Hafız Adaylarımızı Bekliyoruz’

0 266

Yaklaşık dört yıldır en üst seviyeden eğitim-öğretim hayatına devam eden Artuklu Sultan Abdulhamit Han İmam Hatip Hafızlık Ortaokulu yeni dönemde de hafız adaylarını bekliyor.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mardin İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolle 2017-2018 eğitim-öğretim hayatına başlayan Artuklu Sultan Abdülhamit Han İmam Hatip Ortaokulu örgün eğitimin yanında hafızlık eğitiminide başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Sultan Abdülhamit Han İmam Hatip Hafızlık Ortaokulunda her eğitim-öğretim döneminde yaklaşık 60 öğrenci akademik eğitimini yanında hafızlık eğitimi de alıyor. Üç hafızlık sınıfı bulunan okulda, örgün eğitimle birlikte her yıl yaklaşık 20 hafız öğrenci mezun etmeyi hedefliyor.

4. Sınıftan mezun olacak öğrencileri proje kapsamında okullarında görmek isteyen Artuklu Sultan Abdülhamit Han İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Özgür Başboğa, Ülkemizin yetişmiş insan kaynağına ihtiyacı olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz, okulumuzda örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimini de alıyor. Aynı zamanda öğrencilerimiz burada boş zamanlarını değerlendirmek için her türlü sosyal faaliyetlerden en güzel şekilde yararlanıyor” dedi.

Mardin’de örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimini de almak isteyen öğrencileri mutlaka okullarına beklediklerini kaydeden Başboğa, “Biz burada dünyaya yön verecek hafız bilim, ilim, fikir adamları, mütefekkirler, akademisyenler ve siyasetçiler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin ve ümmetin yetişmiş insan kaynağına ihtiyacı var. İnşallah bu ve buna benzer okullar, bu ihtiyaca en iyi şekilde cevap verecektir diye düşünüyorum. Okul olarak bizde bu gayret içerisindeyiz. Gayret bizden takdir Allah’tandır” vurgusunu yaptı.

Bundan dolayı çocuklarımızın manevi yönden gelişimini ve yetişmesini önemsediklerini belirten Başboğa, “Bütün velilerimiz çocuklarını gönül rahatlığıyla bize göderebilirler. Okulumuzdaki eğitim, İl Müftülüğünden alanında uzman hafız öğreticiler ile Milli eğitim bünyesinde bulunan kadrolu öğretmenler tarafından veriliyor. Her yıl yoğun talepten dolayı bize başvuran öğrencilerimizi sınava tabi tutuyoruz. Okulumuz kontenjanla sınırlı olduğu için her yıl 25 öğrenci alabiliyoruz ve bu öğrencilerimize hem akademik eğitimi hemde manevi yönden derecesi yüksek olan hafızlığı kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hafızlığın, sadece Kur’an-ı Kerim’in lafzını ezberlemek olmadığına dikkat çeken Başboğa, “Hafızlık Kur’an-ı Kerim’e gönül vermektir. Hafızlık, hayat kitabımız ve rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim ile bütünleşmektir. Tabi ki hafızlığın hem akademik hayata hem sosyal hayata hem de manevi hayata yönelik yansımaları büyüktür. Bundan dolayı bakanlığımız bu yaş aralığındaki çocuklarımızın psikososyal gelişimini dikkate almış, okul ile Kur’an kursunu birleştirerek böyle başarılı bir projeye imza atmıştır” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku