Dijital Medya Platformu

Mardin’e yerli turist gelmeye başladı

0 268

1 Haziran tarihi itibariyle kalkan seyahat kısıtlaması ve yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte Mardin’e yerli turistlerin gelmeye başladığı gözlendi.

Mardin’de 1 Haziran tarihi itibariyle başlayan normalleşme takviminde önemli bir döneme girildi. Sosyal hayata yönelik birçok tedbir kaldırılırken; maske, fiziki mesafe ve hijyen tedbirleri ise uygulanmaya devam ediliyor.
Bu süreçle birlikte kapılarını ziyaretçilerine açan oteller, AVM’ler, restorantlar, eğlence yerleri ve tarihi mekanlar gibi dış mekanlarda maske, hijyen ve sosyal mesafe kuralını uygulamak şartıyla eskisi kadar olmasa da yavaş yavaş yerli turistlerin uğrak yeri olmaya başladı.

Yaklaşık üç aydır Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de bir çok alanda kısıtlamalar ve yasaklar uygulanmıştı.1 Haziran tarihi itibariyle başlayan normalleşme dönemi vatandaşların evlerinden çıkmalarına imkan sağladı. Bu kapsamda tarihi Mardin sokakları, çarşıları ve tarihi mekanlar maske, fiziki mesafe ve hijyen tedbirleri dahilinde vatandaşlara ve yerli turistlere kapılarını açtı.
Cumhurbaşkanlığı tarafından “Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran tarihi itibariyle tamamıyla kaldırılmıştır.” ifadesinin ardından yurtiçi uçak seferleri, hızlı tren ve şehirlerarası otobüs seferleri başladı. Bunu fırsata çeviren vatandaşlar, başta Mardin olmak üzere bölgenin diğer illerinde bulunan tarihi ve turistik yerlerine akın etti.

Açıklamanın ardından Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde bulunan tarihi sokaklar, çarşılar, abbaralar, medreseler ve camiler corona tedbirleri kapsamında ziyaretçi kabul etmeye başladı.

                                                                            Haber:(Halil YORĞUN)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku