Dijital Medya Platformu

Baktaş ve Özcoşar’dan Ulucami’ye Ziyaret

0 316

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş ile Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar Mardin Ulucami’yi ziyaret ederek, tarihi ulucamide incelemelerde bulundu.

Ulucami İmam Hatibi Süleyman Demir tarafından karşılanan Başsavcı Ahmet Bektaş ile Rektör İbrahim Özcoşar tarihi Ulucamiyi gezerek, İmam Demir’den cami hakkında bilgi aldı.
Tarihi Ulucami minaresine çıkarak, Mardin’i kuşbakışı seyreden Baktaş ve Özcoşar, Mardin’in tarihi dokusu yanında, insanların kültür seviyesinin oldukça yüksek olması, doğal güzellikleri yanında tarihi derinlikleri ile birlikte gezip görülmeye değer bir şehir olduğunu ifade ettiler.
Mardin’de bulunan tari eserlerin yerli ve yabancı turistlere yalnış anlatıldığını ifade eden Özcoşar, Üniversite olarak bünyemizde bulunan Turizm Fakultesinde yapılacak olan bir projeyle Mardin’i ve Mardin’in tarihi eserlerini tanıtımı noktasında bir resmiyet kazandırmayı düşündüklerini söyledi.

Özcoşar, “Kadim bir kültüre sahip olan Mardin’de çeşitli dinlere mensup insanların bir arada yaşadığını görüyoruz. Bu durum burada yüzyıllardır böyle devam etmektedir. Dolayısıyla bu kadim şehirde, camilerini, kiliselerini, tarihi evlerini, abbaralarını, sokaklarını ve diğer mabetlerini koruyarak, canlı tutuğumuz müddetçe bunlar tarih boyunca her zaman bir değer olarak kalacaktır. Geçmişten günümüze insanlar hangi dine mensup olursa olsun burada dostça ve kardeşçe yaşamayı bilmişlerdir. Şimdilik bunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu tarihi dokular olmasaydı belki bugün burada konuşmuyor olacaktık” dedi.
Tarihi minnarenin üzerinde bulunan kitabeler hakkında da bilgi alan Bektaş ve Özcoşar, Ulucami İmam Hatibi Süleyman Demir’e teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

                                                                                        Haber : (Halil YORĞUN)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku