Dijital Medya Platformu

Mardin Halkı Su Zammına Karşı Tepkili

0 293

Uzun yıllar boyunca su sıkıntısı yaşayan Mardin halkı Beyazsu ile birlikte tam rahat nefes alacağım derken, peş peşe yapılan zam ve önüne serilen fahiş faturalarla hayal kırıklığına uğradı.

Belli aralıklara isale hattında yaşanan boru patlamaları ise bunun cabası…
Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU)Ekim-2019’da zamlara başlayarak, 8 ay gibi kısa süre zarfında üç kez suya zam yaptı. MARSU, Mardin’de 2 lira olan suyun metreküp fiyatını son zamla birlite aşamalı bir şekilde10.35 liraya yükselterek, vatandaşların büyük tepkisini topladı

Koronavirüs (Kovid-19) salgını ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de de etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi bilinmeyen nedenlerle suya art arda zam yapmaktan geri durmadı. Vatandaşların kişisel ve çevre temizliği için ençok suya ihtiyaç duduğu bu günlerde suyun metreküp fiyatını 10.35 liraya yükseltmekten kaçınmadı.
Son zamlarla birlikte Mardin’de suyun metreküp fiyatı 10.35 gibi kabullenemez bir artış yaşanırken, çevre illerde ise bu rakam Diyarbakır’da 2.79 , Şanlıurfa’da 2.95 ve Gaziantep’te 3.96 gibi cuzi rakamlarla vatandaşlara faturalandırılıyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen faturalarda suyun metreküp fiyatının yazılmaması ise vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Mayıs-2020 tarihinde genel kurul toplantısı yapmadan suya zam yapması dikkatlerden kaçmadı.
Tüm bu gelişmelere rağmen Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku