Dijital Medya Platformu

Hasan Ammar Çarşısı Gercek Görüntüsüne Kavuştu

0 291

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince yürütülen, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından finanse edilen Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi’ hız kesmeden devam ediyor.

Proje kapsamında Zahireciler (Uncular) ve Revvaklar çarşılarından sonra Hasan Ammar çarşısıda gercek görüntüsüne kavuştu. Tarihi çarşıda yapılan rölöve ve restorasyon çalışmalarının ardından çarşının tente, kepenk, camekan, tavan ve tek tip tabela gibi alanlarda rehabilite ve iyileştirmeler yapılarak gerçek görünümüne kavuştu.
Bir zamanlar Musul kervanlarına bile ev sahipliği yapmış olan Hasan Ammar çarşısı yüzyıllardır Mardin ekonomisine de büyük getirisi olmuştur. Daha önce bölgeden ve komşu ülkelerden gelen yük kervanların meskeniyken, şimdilerde ise gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır.
Çarşı esnafı yapılan bu tarihi dönüşüm niteliğinde olan çalışmalardan memnun olduklarını belirterek, “Hasan Ammar Çarşısı, Reyhaniye Camisiyle, ve hamamıyla bir külliyeyi andırıyor. Çarşı, gözü rahatsız eden herşeyden temizlendi. Kış aylarında tentelerden sıkıntı çekeceğimizi düşünüyoruz. Kar, yağmur ve rüzgarla birlikte çökmelerinden korkuyoruz. Her ne kadar sağlam yapıldıysada bu etkenlerden dolayı sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu bizim sadece şahsi görüşümüz. Yinede bekleyip görmek lazım” şeklinde kaygılarını dile getirdiler.
‘Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi’ devamında Semerciler, Leblebiciler, Giyimciler, Sobacılar, Çarıkçılar, Kuduracılar, Kaçakçılar, Keçeciler, Tellallar, Bakırcılar, Yemeniciler ve Cumhuriyet Çarşısı halk dilinde (İnekler Çarşısı, Sok-ul Bakar) gibi geleneksel tarihi çarşılarında bulunan yaklaşık 400 dükkanda rehabilite, iyileştirme ve fonksiyonlarının kazandırılması çalışmaları devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku