Dijital Medya Platformu

Turistlerin İlgi Odağı Mardin Çöreği (İkliçe)

0 297

Asırlardır Mardin’in vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Mardin Çöreği (İkliçe), Mardin halkının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerinde ilgi odağı oldu.

Baharatçılar trafından hazırlanan özel baharat karışımı ile yapılan Mardin Çöreği (İkliçe), bundan yaklaşık 10-15 yıl öncesine kadar sadece taziye mevlitlerinde ikram edilirdi. Son zamanlarda Mardin’de turizmin gelişmesiyle birlikte, diğer ürünlerde olduğu gibi oda unlu mamüller sektöründe raflardaki yerini alarak, gelen yerli ve yabancı turistlerin damak tadı olmaya başladı.

Mardin’de daha önceki yıllarda genellikle mevlitlerde ikram edildiği için (Mevlüt Çöreği) olarak bilinen ikliçe, Mardin’in bazı kesimlerinde hayat çöreği olarak bilinir. Özel günler ve mevlitler olmazsada bundan böyle her zaman (Mardin Çöreği) ikliçeyi unlu mamüllerin vitrinlerinde ve tezgahlarında bulmak mümkün.
Genç yaşına rağmen yıllardır (Mardin Çöreği) ikliçe imalatında maharetini segileyen genç usta Mikail İlhan, İkliçenin Mardin yöresine has bir tatlı çeşi olduğunu belirterek; anason, yenibahar, mahlep, tarçın ve karanfil tozu gibi baharatların karışımından ortaya çıkan Mardin’e has özel bir lezzet olduğunu söyledi.

İkliçenin bir Süryani kültürü olduğunu anlatan İlhan,”Eski ustalarımız içine pekmez, kuyrukyağı ve şahfe denilen farklı bir baharat çeşidide katılırmış. Hıristiyan geleneği olarak insanların hayatına giren ikliçe, daha sonra Mardin’de bulunan her toplumun kültürüne girmeyi başardı. Süryaniler düğünlerde, Müslümanlar da mevlitlerde ikram ederderdi. Son zamanlarda ikliçe mevlüt kültüründen çıkarak, vatandaşlar tarafından tatlı niyetine alındığını” ifade etti.

İkliçenin yanında Süryani çöreğini de yaptıklarını belirten İlhan, “İkliçe bir ekmek büyüklüğünde yapıldığı için taneyle, Süryani çöreği küçük parçalar halinde imal edildiği için kiloyla satılıyor. Süryani çöreği hurma macunundan yapılıyor. Hurmaların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra ayrı bir tavada üzerine zeytinyağı eklenerek ısıtılır, aynı kapta yoğrulur ve macun kıvamına getirilir. Hurmadan hazırlanan macun ince bir şerit haline getirilerek hamurun ortasına yerleştirilir ve macunun üzeri tamamen hamurla kapatılır. Üzerine yumurta, şeker karışımı sürülerek ve badem eklenerek 200 derece sıcaklıkta 15 dakika pişirildikten sonra, soğumaya bırakılarak servis edilir” dedi.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku